Príbeh pre Teba

Myšlienka projektu vznikla pri spoločnom premýšľaní učiteľov o tohtoročnom vianočnom projekte. Prvotne sme uvažovali o možnej spolupráci s lokálnou predajňou Moment, kde celoročne nakupujeme suroviny do našej kuchyne.  Hlavným hrdinom by mohol  byť chlieb ako symbol teplého domova a vďaky, ktorý by bol označený odkazmi od našich detí. Vzájomná diskusia však dodala projektu úplne iný rozmer. Spoločné nadšenie a uvažovanie nás priviedlo k novému pohľadu na vec. „Zapojme viacerých výrobcov, označíme produkty nálepkami od detí, vzdáme sa časti tržieb z predaja týchto výrobkov a získame finančné prostriedky“. V tom čase sme s deťmi v škôlke rozoberali tému o odlišnostiach, tolerancii a vzájomnej pomoci, ktorú sme spoznávali vďaka čítaniu príbehov. „Darujme deťom príbeh.“  A projekt s názvom „Príbeh pre Teba“ bol na svete.

O projekte

Cieľom projektu je zo získaných finančných prostriedkov nakúpiť a darovať knihu deťom z nízkopríjmových rodín či znevýhodneného prostredia, pre ktorých je prístup ku knihám skutočne obmedzený.

Vďaka príbehu sa dieťa na malú chvíľu môže ponoriť do výnimočného sveta fantázie. Stotožňuje sa s príbehom, s konaním a prežívaním hlavných hrdinov, hľadá súvislosti s vlastnou skúsenosťou.  Kniha poskytuje priestor na prežívanie a spoznávanie svojich emócii, utíši strachy, poskytne odpovede na otázky detí.  Príbeh dokáže pôsobiť na dieťa vďaka prežívanej emócii skutočne intenzívne. Čítanie môže pomôcť zlepšiť ich šancu na lepší život. Práve prístup ku knihám sa ukazuje ako obzvlášť dôležitým faktorom vo výsledkoch čitateľskej gramotnosti, má výrazný dopad na vzdelávanie a rozvoj detí. V neposlednom rade buduje lásku ku knihám a odhaľuje benefity čítania pre radosť.

Projekt je výnimočný aj vo vzťahu k deťom z materskej školy. Deti ako účastníci projektu, priamou skúsenosťou rozvíjajú svoju vnímavosť k druhým ľuďom, empatiu či spolupatričnosť. Spoznávajú jednu z mnohých foriem pomoci, rozvíjajú kritické myslenie. Vďaka projektu budujeme u detí zručnosti , ktoré prispievajú k samotnému rozvoju osobnosti.

Projekt navyše aktívne podporuje vzájomnú spoluprácu a posilňuje súdržnosť medzi lokálnymi firmami.

Ako to funguje?

Zapojené lokálne firmy z Liptova venujú časť svojich tržieb, ktoré získali pri predaji svojich výrobkov v predvianočnom čase, počas mesiaca december. Obaly predávaných výrobkov sú označené nálepkou, na ktorej sú hlášky,  ktorú vytvorili deti v materskej škole.

Vstúpte s nami do sveta detí a nekonečnej fantázie …

„Je to LÁSKA, ani nevieme prečo.“  Alžbetka, 5r.

„ Vymyslel by som planétu, kde sa nepília stromy.“  Adam, 5r.

„Chlieb nám pomáha, aby nás z párok nebolelo brucho.“  Miško, 4r.

„Vyčarovala by som všetkým fúzy smiešne, aby sa nikomu nikdy nevysmievali.“  Betka, 5r.

„Mamina sa isto pretvaruje, že jej chutí káva – veď je horká.“  Esterka, 5r.

“Vymyslel by som strieborný čaj, po ktorom by sme sa premenili na rytierov.” Adam, 5r.

“Chcela by som, aby existoval taký čajík, ktorý by mi čítal rozprávky, aby si maminka mohla oddýchnuť.” Katka, 4r.

Takto získané finančné prostriedky poslúžia na nákup kníh, ktoré poputujú v novom roku  priamo deťom, pre ktoré mať knihu v polici nie je samozrejmosť.

Kúpou označených produktov môžete aj vy podporiť Príbeh pre Teba.

WhatsApp Image 2023-11-28 at 10.04.45

“Darujme knihu, zmeníme budúcnosť.”

Ďakujeme partnerom projektu

Učitelia a deti z materskej školy a lokální remeselní výrobcovia z Liptova sa spojili, aby darovali deťom príbeh.

moment_logo_yellow
logo-brown (1)
Farma_Vychodna_logo_2023_page-0001
MARTIN-DEVECKA-LOGO-blank-background-white-1
logo_20rokov

Ďakujeme patrí aj Majkl Velnerovi za grafické prevedenie projektu.

Osobné príbehy detí sme spoznali aj vďaka spolupráci s KNL.

Poznáte niekoho, koho by kniha potešila?

Ak máte vo svojom okolí rodinu, kde rodinný rozpočet neumožňuje naplniť police príbehmi, a kde malí aj veľkí čitatelia snívajú o tom, že sa stanú hrdinami nádherných príbehov, dajte nám o nich vedieť. Spoločne tak darujme knihu tam, kde nájde svoje pravé miesto.

Odovzdávanie knihy môže prebehnúť anonymnou formou. Je pre nás dôležité, aby sa dostala do tých správnych rúk. Nie je však potrebné, v prípade, že si to dotyčný nepraje zverejňovať meno s príbehom či fotografiu.

Kontaktujte nás prostredníctvom emailu na projekt.pribehpreteba@gmail.com