Jarná lúka

Apríl sa nám ukazuje v celej svojej kráse a to, že je apríl bláznivý alebo šialený sa nám snaží dokazovať každým dňom. Máme tak možnosť pozorovať zasnežených bocianov cez www.kukaj.sk a dokonca už aj lastovičky skúšajú šťastie v našich končinách.

Prvé jarné kvietky takisto ukazujú svoju odvahu a silu a snažia sa spestriť naše okolie aj keď podmienky majú neľahké.

My sme sa preto rozhodli ich trošíčku preskúmať ?

Najlepšie je to samozrejme v prírode, pretože tam ich môžeme vidieť, cítiť ich vôňu, dotknúť sa ich a spoznať ich jemnosť či silu. Podľa našich prechádzkových prieskumov medzi najodvážnejšie radíme fialky, držia si so snežienkami jednoznačne prvenstvo. Nezaostáva však ani doktor podbeľ, ktorý má rád vlhkejšie miesta.

Poďme sa na ne pozrieť trošku zblízka …

Z čoho sa rastlinka skladá? Koreň, stonka, list, kvet, … Aj takto jednoducho si to môžeme pripomínať.

V zemi, kde sa ukrývajú korene rastlín sa často ukrývajú aj dážďovky. Mhh, také dážďovky sú pre našich Lobelkáčov častokrát veľkým lákadlom a máme chuť ich pozorovať, vyberať… A ako si pritom precvičiť správny úchop na držanie ceruzky a dážďovke neublížiť? Jednoducho!  Uvarte si špagety a šup s nimi do hliny, čo poviete, vyzerajú realisticky? My sme im uverili.

Jarné kvietky dokážu precvičiť pršteky aj pri modelovaní či stavaní, alebo aj pri počítaní ?

A keď trošku zavítame do sveta písmen a hlások, tak určite nám môžu pomôcť štoplíky z pet fliaš.

TU – LI – PÁN  „Koľko krát si tleskol? Toľko vrchnáčikov ulož na kvietky.

Naši už čoskoro školáci veľmi radi skúšajú, ako to bude v škole a preto sme si vytvorili zošity a pustili sa do odpisovania a identifikovania písmen. Zošity boli rýchlo zapísané ?

A pozor na to, ak sa učíte názvy kvietkov, veľmi ľahko môže dôjsť k zámene. S chuťou sme sa pustili do maľovania. Našim Ďatelinkám sme prezradili, že v tejto kytičke sú kvietky, ktoré sa volajú Gerbery a dostali sme ju od Jurka Fideráka ?.
Po pár sekundách sme sa kontrólne spýtali: „Ako sa volá ten kvet“?
RADKO neváhal a smelo vykríkol: FIDERÁK! ?

Kvietkovo a jarne bolo aj pri našich Zvončekoch. Vybrali sa von „pozháňať“ jarné kvietky. Niektoré nenašli, no ako to oni vedia, hneď sa vynašli, domaľovali si ich ? Dokonca nezaváhali a posiali si aj mrkvičku. Uškami počúvali jarný spev vtáčikov a spevom vítali slniečko spoza mrakov.

Do zjarnievania priatelia ?