Na potulkách lesnou cestičkou
Kráčajúc smerom Arborétum v Liptovskom Hrádku sa nás jeden pán pýta : „Dobrý deň detičky, kam ste sa vybrali?.“
„Dobrý deň ujo, ideme pozorovať krásnu prírodu.“ Odpovedali Lobelkáči. Tak málo stačilo a pánovi na perách sme vyčarili široký úsmev a nielen to. Náš deň bol takisto bohatým na zážitky a zároveň skromným, pretože sme sa dokázali tešiť z „maličkostí“.
Príroda je naozaj všemocná kúzelníčka a na jej kúzla sa naši lesní detektívi neprestali tešiť.
Dvere sú pootvorené, neváhajte nazrieť …
… v našej herničke sa objavili kúsky živej či neživej prírody, za pomoci ktorých sme si malý les vytvorili u nás. Nech sa páči, môžete si precvičiť zápästie či úchop ceruzky a poobkresľujte kamienky a vytvorte si tak ich mapu. Neváhajte im priradiť mená či ich spočítať. Ktorý z nich je najväčší, nájdeme aj úplne rovnaké kamene? Pomocou váhy ich môžeme odvážiť a porovnať naše predpoklady s výsledkami merania.
Maketa lesa je voňavá. Ešte aká? No predsa pichľavá, mäkká, jemná či tvrdá. Čo patrí do živej a čo do neživej prírody? Jednoduchý opis a rozvoj slovnej zásoby v jednom 😊
Pozor, v prírode máme mnoho chránených rastlín! Nesmú sa trhať či poškodzovať. Najviac nás zaujal poniklec. Príroda má širokú paletu farieb. Čo však, ak nám chýba práve fialová farba? Ako ju vytvoríme? Pustili sme sa do miešania farieb … V lese však nájdeme aj huby, niektoré jedlé, iné nejedlé či dokonca jedovaté. Vedia byť však nenápadné či krásnou ozdobou lesa.
Lesné záhady nám nedajú spávať. Nachádzame odkazy 1 šiška = 1 strom. Čo to asi môže znamenať? Lobelkáčske hlavičky potrápili svoje závity a spoločnými silami rozlúskali matematické hádanky a problémové úlohy. Započúvali ste sa však niekedy do zvukov lesa? Ak nie, skúste to … môžete si len niečo predstavovať či si vychutnávať jemný vánok, ktorý vám odfukuje vlasy z čela. Skúsiť relaxovať môžete aj so štetcom v ruke, tak ako Nezábudky. Zvuky lesa podľa svojich predstáv vyjadrovali na veľkú plochu papiera. Muzikoterapia nás niekedy prenesie do nášho sveta plného farieb či oddychu.
Na chvíľu opäť opustíme naše herničky a vláčikom sa vydáme za prírodou. Sedieť pri okne vo vláčiku je skvelý tip, ako začať deň. Žiariace očká Lobelkáčov pri poznávaní známych či neznámych miest hovoria za nich. Cesta vláčikom by mohla trvať aj celý deň, pretože niekoľko zastávok nám je stále málo.
Stanica Liptovský Hrádok vystupovať 😊 Arborétum alebo naozaj kúzelné miesto uprostred malého mesta vás prenesie Áziou či rôznymi časťami nášho rozmanitého sveta prostredníctvom rastlín či stromov. Netradičné šišky, ruky od smoly a smelé veveričky šplhajúce sa po stromoch, to všetko dokážu navnímať naši malí ochranári prírody. Búdky s malými či väčšími otvormi na stromoch či zopár nevykosených miest sú opäť lákadlom na preskúmanie. Komu slúžia? Aaaach, predsa vtáčikom a včielkam.
Ak my chránime prírodu, príroda chráni nás. Smrekové výhonky, s nimi je toľko zábavy. Nielen pri ich trhaní, čo preverí silu nášho úchopu, ale aj pri ich zoraďovaní, porovnávaní. Ak k tomu pridáme trošku zručnosti s krájaním citrónov a nasýpania dobrého pomeru cukru, vznikne nám vo fľaši sirup proti kašľu. Všetko má však svoju postupnosť a potrebuje svoj čas. Necháme sa prekvapiť čo nám vznikne ..
Pri pozorovaní prírody si dávajte pozor aj na to, kam kráčate. Keď sa stane nešťastie na lesných chodníčkoch či v horách, na pomoc nám prídu horskí záchranári. Nie je to práca veru ľahká. Je náročná, často je potrebné zdolať mnoho prekážok, kým sa k poranenému záchranári najskôr dopravia. Platí to aj v zime či v lete. Horskí záchranár nám porozprával príbehy zo svojej hrdinskej práce. Nielen, že musí byť zdatný a silný, potrebuje vedieť a prvú pomoc.
Veľa šťastia v prírode vám želajú aj naše najmenšie Zvončeky, ktorí zdolávali prekážky pri prekážkových dráhach a precvičovali svoju fyzickú kondíciu či svalstvo lesným cvičením.