Remeselníčkovia
„… tak čím budeš, keď budeš veľký Radko?” “Ja by som bol rád Tyranosaurom rexom.“
“To znie dobre Radko, ale myslíš, že by si s tým dokázal zarobiť peniažky?“
“Hmmm, tak to asi nie.”
Ktovie či takto podobne premýšľali aj naši predkovia a či sa tiež pri výbere svojho remesla pohrávali s takýmito fantazijnými predstavami. Jedno však vieme určite, to čo vymysleli, nebolo márne a doteraz to živí mnoho ďalších pokolení.
Nikto učení však na zem z neba nespadol a tak sa každému remeslu treba poriadne priučiť.
Čo tak si vyskúšať prácu pekára? Čo k tomu potrebujeme? Trochu múky a ostatných surovín podľa druhu pečiva. Popri pečení si môžeme dopriať aj „múkové radosti“ – písanie písmen do múky a kreslenie podľa vlastnej fantázie alebo len nekonečné presýpanie jemných zrniečok múky. To sú činnosti, ktoré prinášajú veľkú zábavu, ktorú si malí remeselníčkovia ešte určite môžu dovoliť. A keď sa minie a popapá všetko jedlé pečivo, doplníme svoju chuť piecť aj papierovými rekvizitami.
Tvoriť originál nie je len tak, ale bol by v tom čert keby to šikovné detské rúčky neskúsili. Dizajnovať textil vedeli už naše pra, pra, prababky, vtedy bola obľúbená technika modrotlače. Vedeli by sme dizajnovať aj my? Tak ako bola kedysi dávno populárna modrotlač a textílie z nej, dnes sú farebné veselé motívy zaujímavým doplnkom na ponožkách, ktoré zdobia nôžky malým aj veľkým. Pomocou špeciálnych fixiek na textil, alebo zemiakových pečiatok , sa môžeme stať dizajnérmi aj
Zaujímavé vzory, neboli používané len na textíliách. Naši predkovia si takto zdobili aj svoje domčeky, alebo aj rôzne úžitkové predmety. Línie týchto vzorov sú tak prepracované, že samé podnecujú k tomu, aby sme ich skúsili napodobniť. Čo tak skúsiť to však trochu inak? A to za pomoci atramentu a zmizíka. Vzory tak nebudem kresliť, ale v podstate mazať.
Správnym Liptákom sa patrí poznať aj ovčiarske remeslo. Toto remeslo nezahŕňa v sebe len pasenie ovečiek po krásnych Liptovských sýto zelených lúkach. Toto remeslo zahŕňa v sebe oveľa viac alchýmie. Správny bača musí vedieť aj premeniť ovčie mliečko na výrobky. Spraviť syr a z neho neskôr bryndzu pritom nie je vôbec jednoduché. Čo však v tomto remesle zvládnu šikovné detské rúčky? Minimálne vlastnoručne pripraviť bryndzovú nátierku a určite aj namaľovať ovečky 😊.
A nakoniec…
Viete že?
Aj v rozprávkach boli poctiví remeselníci spásou,… napríklad aj pre takého vlka!
„Vlk letel za kováčom (tentokrát nie za našim Romčom, ale tým ozajstným 😊) a kázal si ukuť tenšie hrdlo, keď mu to nepomohlo prikázal mlynárovi, aby mu múkou zabielil celé labky.“ Koniec koncov mu títo dvaja remeselníci pomohli, aby získal čo chcel. V tomto prípade na šťastie nie na dlho. Vyskúšajte vdýchnuť rozprávke O vlkovi a siedmych kozliatkach život. Rekvizitami vám budú papierové rožky, pár drevených nástrojov, ale tiež provizórny domček z čohokoľvek budete chcieť.