Z liptovskej truhlice
Liptov je čarovný región v severnej časti Slovenska. Ponúka množstvo historických pamiatok, kultúrnych relikvií a prírodných krás. Určite sme všetci radi, že práve tento prekrásny kút Slovenska je naším domovom. Spoločne s našimi Lobelkáčmi sme sa ponorili do tajomstiev tohto regiónu a dúfali sme, že za päť dní sa nám toho podarí objaviť čo najviac.
22. marca je Svetový deň vody. Liptov sa pýši mnohými minerálnymi prameňmi a čistou pitnou vodou. My sme si „minerálku“ z Lipt. Jána a Borovej Sihoti poprelievali, ovoňali aj ochutnali. Popritom sme sa učili o kolobehu vody v prírode, a nakoniec sme nevynechali ani prechádzku k Demänovke, Váhu a k Liptovskej Mare.
Niekto býva v meste, niekto na dedine. Týždeň sme preto začali hľadaním ich podobností, ale aj odlišností. Dozvedeli sme sa, že niektoré dediny majú vlastné školy či lekára. Dedinské domčeky sme vybudovali z kartónových škatúľ a mesto v noci žiari na nástenke na krepovom papieri.
Každý pozná národného hrdinu Juraja Jánošíka. Aj s ním je späté naše mesto. Bol tu väznený a odsúdený. O jeho živote sme si povedali pri Jánošíkovej soche a väzení v Palúdzke. O tom, ako spoločne so svojou družinou zbíjal pánov nás presvedčila rozprávka Jurošík.
Nezábudky sa vydali preskúmať mesto. Zastavili sa v pekárni nakúpiť rožky, ale boli nemilo prekvapení, lebo rožok už nestojí 10 centov (ako si Nezábudky šikovne v triede narátali a nachystali), ale stojí 15 centov. Problém však vyriešili a rožok si vychutnali spoločne s detskou kávou (kakavkom) v kaviarni Aurelica. A prečo práve tam? Aby sme si pripomenuli vynálezcu Aurela Stodolu, rodáka z Liptovského Mikuláša. Ďatelinky sa prechádzali cez mesto pomocou Google Maps. Virtuálne navštívili poštu, mestský úrad, nemocnicu, banku, kostol i fontánu (ktorú dobre poznali, pretože je blízko cukrárne Veronika ?).
Jeden deň sme venovali aj bylinkám z našich lúk. Hovorili sme si o ich liečivých účinkoch, rozprávali bylinkárske povesti, varili čaje, ovoniavali ich a ochutnávali. Pomiešaním byliniek sme si vytvorili náš vlastný čajový mix. No a keď sme boli na tých liptovských lúkach, povedali sme si aj o pohoriach, jaskyniach, riekach a vodných nádržiach, ktoré nájdeme v Liptovskej kotline. Z plastelíny sa nám podarilo urobiť jej 3D model.
Liptov je známy svojim folklórom. A práve k tomuto ročnému obdobiu sa viaže zvyk „vynášanie Moreny (Murieny, Morany, Baby, Marmurieny)“. Morena bola staroslovanská bohyňa zimy a tradičným rituálom jej upálenia alebo utopenia sa končí zima a začína jar. My sme pre istotu vykonali oba, pretože sa na jar už tešíme ?.
A na čo sme zabudli? No predsa na bryndzové halušky. Ale my sme na nich naozaj nezabudli, pretože v piatok rozvoniavala bryndzou a slaninkou celá škôlka. Kým veľkáči pripravovali ozajstné halušky, Ďatelinky krájali a vykrajovali halušky zo slaného cesta (a niektorí aj pizzu a špagety ?).
A čo naši najmenší? Tiež lietali po Liptove, pretože naháňali medvede a medvede zase ich. V lese objavili medvedie stopy a tie ich zaviedli až k čučoriedkam a jahôdkam. Usúdili, že medvede sú asi po zime hladné, pretože lesné plody ešte nerastú, a tak nemajú čo jesť.