„VEĽKONOČNÉ ZJARNIEVOČKY“
„A viete vy kamoši, že budúci pondelok bude už veľkonočný pondelok?“ „Čoooooóóó, to už idú byť tie nočné sviatky?“
V triedičke po tomto rozhovore nastalo všeobecné nadšenie. Spomínali sa minuloročné „nočné sviatky“. Čo sa dialo, kto koho a ako oblial a čo si za to vyslúžil.
Veľká noc by však nebola sviatkom jari, keby ju jar nepredbehla a neprišla kúsok pred ňou. Aj keď to vonku vyzerá ešte trošku šedivo a krásnym výhľadom chýba farebnosť, vôňa marcového vzduchu nás presvedčí, že zmena je už na ceste. Netreba sa nechať premôcť jarnou únavou treba sa nechať nakaziť ! Nie nebojte sa, tento vírus vás neprinúti ostať v karanténe. Vírus, ktorý máme na mysli, vás skôr vytiahne zo stereotypu a vtiahne do inšpiratívnej kreativity plnej detského nadšenia. A áno, správne sa domnievate kľúčom sú deti. Oslava sviatkov jari s nimi chutí najlepšie a najvýnimočnejšie.
Keď je farieb málo, treba sa postarať aby ich bolo viac. Pri sadení s deťmi síce nebudete mať okolo seba poriadok ako na titulke záhradkárskeho magazínu, ale za tú radosť v detských očiach to bude určite stáť. Nechajte ich presýpať a utláčať zeminu, jemne vyberať kvietky z mini kvetináčov, prezerať si ich vlásočnicové korienky, ale aj robiť po sebe poriadok. A ak by ste aj doma nemali voľné kvetináče, na priesady sa dajú využiť aj obaly od vajíčok. Semiačka mrkvičky a petržlenu si v nich budú hovieť ako v bavlnke.
Príroda nás baví, v nej a s ňou sa cítime dobre. Na Veľkú noc si z nej kúsok prinášame do svojich domčekov a bytov. Sledujeme, ako nám pred očami rozkvitá zlatý dážď, ako sa malé suché púčiky na všakovakých halúzkach menia na zelené kytičky drobných lístkov. Keď sa vyberiete na maňušky, určite si doneste viac ako sa vám do vázy zmestí. Prečo? Pretože deti baví oberanie „zajačích chvostíkov z konárikov“. Chce to šikovnosť prstov a dobrú vizuomotoriku. A koľko sa nám ich vlastne podarilo obrať z konárikov? Dá sa nimi maľovať? Ak áno, dá sa maľovať aj inými pokladmi s prírody?
Vo chvíli, keď už máme okolo seba trochu zeleno, môžeme k sebe vpustiť sliepočky. Alebo vajíčka? Čo skôr, alebo čo bolo skôr? – to je však už ale iná otázka ? ! Vieme, že vajíčka sú krehké, čo však ich škrupinka, čo o nej vlastne vieme? Ľahko sa rozbíja, ale dala by sa rozdrviť v mažiariku na škrupinkovú akože soľ? Rozbíjanie vajíčok vyzerá jednoducho, ale je to jednoduché naozaj? Vyskúšajme ?
Nie všetky vajíčka však rozbijeme, veď potom by sme nemali z čoho robiť kraslice. Vajká vieme z obalov vyberať, vedeli by sme ich tam určite aj vložiť. Čo tak ich ale vkladať podľa plánika, ktorý umiestnime do vrchnáka?
Zdobenie kraslíc s deťmi je tréningom trpezlivosti, ale aj zábavy a tiež momentu prekvapenia vo chvíli, keď sa pri vyfukovaní dozvedia, čo vlastne vajíčko ukrýva.
Kreativite sa medze nekladú a je skvelé, že si môžeme vybrať z niekoľkých druhov techník zdobenia kraslíc, od tých jednoduchých až po tie zložitejšie.
Lobelkáčmi overené a odporúčané sú tieto:
- Vajko Rusalky, zn. EKO – zdobenie všetkým, čo už rastie, len za pomoci špagátu.
- Vajko farebného jednorožca – vajíčko, ktoré sa zafarbí od fixiek, ktorými sme pomaľovali útržok kuchynskej rolky, následne zabalili, ako do perinky a dopriali mu veľkonočnú oblievačku z rozprašovača.
- Vajko profesora INDIGA – pohodlné zdobenie pečiatkami, čo dom dal ?
- Vajko baču FERA – zdobenie vajíčka, ktoré ľúbi nočné kúpanie v cibuľovej výrivke s následnou aplikáciou tetovania bielou centro fixkou.
- Vajko Andyho Warhola – zdobenia vajíčka farebnými a praktickými POP-ART páskami
„mne sa snívalo o obrom vajíčku…, dogúľali sme ho do triedy a všetci sme ho zdobili, až bola z neho kraslica“…
Veď vlastne a prečo nie?
SNÍVAŤ TREBA VO VEĽKOM, aj keď v tomto prípade iba plošne (ale na toto slovko, sme si už tiež celkom zvykli. Zoberte laná a vytvorte si obrovský tvar vajíčka. A šup, môžete začať! Materiál je na vás. Zdobiť môžete kockami, ale aj časťami vláčikovej dráhy. Pokojne vyskúšajte aj zdobenie kartónových kraslíc machom, konárikmi. Lobelkáči odporúčajú všetkými desiatimi!!
PS: (ale už naozaj posledné slová v tomto blogu :-D)
Milí naši – čitatelia, Lobelkáčska rodina, nech máte tieto „NOČNÉ“ sviatky, také aké si ich sami prajete. Nech vám je veselo, ak tak ľúbite a pokojne, ak sa v pokoji cítite dobre. Skrátka a jasne UŽITE ich najlepšie ako sami viete.