Zápis na školský rok 2020/2021   |  Viac informácií →

ZELEná pre ZELEninu aneb Zo zeme do bruška

V šatničke bol klasický „predvonkoidný“ ruch a v tom: … Šarlotka kričí: „Kajka, Kajkaaaaaa, Kajkaaaaaaaaa, Kajaaaaa RAJČIAK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!“ Pre pochopenie nezainteresovaných, bolo to volanie na našu Kajku, ktorá má priezvisko Rajniak. Nuž nečudo, komu by sa to po takom geniálnom farebno – voňavo – zeleninovom týždni nepoplietlo?

My sme ho taký mali, naplnili sme ho do bodky, do kvapky, teda presnejšie po okraj fľaše nášho posledného LOBELČUPU 😊. Bol famózny, ale to určite viete.

Vedeli ste napríklad, že pri varení domáceho kečupu môžete svojich drobcov podporiť v rozvoji jemnej motoriky? Začnú tým hneď pri umývaní paradajok a pokračujú krájaním potrebných surovín špeciálnym detským nožom a celé to dokončia krúživým pohybom zápästia varechou v hrnci. Dôležité je aj zaznamenať si potrebné suroviny a pracovný postup. Koľko nám treba paradajok, papriky, cukru? Čím to celé zaváňa? Áno, je to matematika, hravo a v praxi. Chceme sa predsa o náš skvelý recept podeliť. Nemusíte sa báť, že by si to deti nepamätali, veď to práve robili. A išlo do toho celé ich sústredenie, záznam nebude len receptom, ale aj skvelou pamiatkou na toto obdobie. A celkový výsledok? O lásku k paradajkám postarané!

Pokiaľ patríte medzi šikovných pestovateľov klobúk dolu. Prináša vám to nekonečné možnosti trávenia času na čerstvom vzduchu s vašimi deťmi zmysluplne. Veď v záhrade je toľko možností. Zberanie úrody je predsa pre deti ako stvorené. Vyťahovanie mrkvičky zo zeme, vykopávanie zemiakov, oberanie paprík a paradajok.. je toho mnoho a všetko je to spojené s radosťou. Je to radosť z premeny vášho úsilia, ale ja radosť zo spoločne stráveného času. A najlepšie na tom celom je to, že aj keď už vonku začne byť daždivo, máte sa s čím hrať na reálny ZELOVOC. Veľké projekty zaberajú veľa času, ale zároveň rozvíjajú kreativitu. Obchod predsa treba zariadiť, navoziť tovar, pripraviť prepravky, spustiť reklamu.

Šikovný predavač vie však o zelenine v svojom ZELOVOCI všetko, vie odkiaľ pochádza, aké sú druhy tej ktorej zeleninky, vie čo spôsobilo to, že je zelenina sladšia, alebo voňavejšia. Nebojte sa preto pátrať. My sme pátrali a dozvedeli sme sa veľa, napríklad aj o semienkach ukrytých v paprike. Ani precvičenie svojich baliacich a hádateľských zručností, nie je na škodu. Spoznali by ste takto zabalený cesnak, len po hmate? Môžete to skúsiť, je to dlhotrvajúca zábava, ktorá precvičí komunikačné zručnosti a dôvtip všetkým zúčastneným.

A už keď je taká téma v kurze 😊 a napríklad vyťahovanie a umývanie mrkvičky sa vám veľmi zapáčilo, smelo do toho. Aj  zasadenie mrkvičky „do akože“ zeme z fazuliek má svoje čaro. Všakovaké tvorenie na danú tému samozrejme tiež.

Deti sa učia najviac vtedy, keď je v tom priamo zakotvený ich vlastný záujem.. Taký záujem treba využiť! Nebojte ich izbičku premeniť, napríklad aj na izbičku štipľavej chilli papričky. Veď je toho toľko… Odkiaľ paprička pochádza, aké sú jej druhy, všetky štípu? V akej zemi sa jej darí najlepšie, vieme si ju dopestovať aj v kvetináči? Je vôbec zdravá, keď tak veľmi štípe? Svoje o tom vie aj naša Simka, ktorá si jej štipľavosť musela overiť na vlastný jazýček, ktorý po tej tajnej degustácii, potreboval silný prúd studenej kohútkovice 😀 No ako sa hovorí, kým neskúsiš nevieš 😊.

Prosba nakoniec: UČTE SA SPOLU V ZÁHRADKE! Objavujte, ohmatávajte, privoniavajte, vyťahujte a pracujte. Dáte im tým viac ako čímkoľvek iným. Už od malinka je to pre nich čarovné miesto plné farieb a vôní. Aj naše ZVONČEKY o tom vedia svoje, aj keď oni zeleninku vidia najradšej už spracovanú na tanieri.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.