Zápis na školský rok 2020/2021   |  Viac informácií →

Zaujímavosti zo včelieho úľa

Vôňa našich medových cukríkov, ktoré sme ráno pripravovali prilákala nielen včielku na návštevu, ale aj pána včelára, ktorý nám prezradil tajomstvá včiel, o ktorých sme zatiaľ nepočuli.

Včielky sú veľmi užitočné a potrebujeme ich nielen my ľudia, ale aj príroda. Kto by tak piľne opeľoval všetky kvietky na lúke? Nie nadarmo sa hovorí, že si usilovný ako včelička.

Pán včelár je ale takisto usilovný ako včielka a každý deň sa o ne s láskou stará. Ony sa zase odmenia sladkým medíkom, ktorý ukrývajú v pláste. Uzavrú ho však voskom, aby nevytiekol.

Sú však veľmi opatrné a na svoju obranu používajú včely žihadlo. Preto včelári používajú špeciálny oblek, aby mohli so včelami pracovať:

  • musí byť celotelový ako kombinéza, aby zakryl všetky miesta na tele,
  • cez hlavu používajú sieťku, ktorá visí z klobúka,
  • všetko sa to spolu poriadne zapne, aby včely nemali kadiaľ vletieť dnu.

Nášmu včelárovi sa len pár dní pred príchodom k nám stalo, že ho poštípalo 25 včiel, keď kosil trávu okolo včelích úľov, pretože si správne neutiahol ochrannú sieťku na hlave. Preto si treba vždy dávať pri včelách pozor.

Keď ide včelár čistiť plásty a získať medík, opatrne pracuje so včelami – z plástov ich jemne ometie metličkou, aby ich nepritlačil, aby im neublížil.

Najväčším prekvapením pre nás bolo, že :

  • včely sa bránia pišťaním, ktoré my nepočujeme,
  • privolávajú tak na pomoc ostatné včely,
  • keď ich jemne ometie metličkou, necítia sa byť v ohrození a nepištia.

 

Keď sú už včely mimo plástu, môže začať získavať med. Zavoskovaný med odviečkuje špeciálnou vidličkou. (Mimochodom tie plásty voňali tak nádherne po mede.) A potom už med stáča.

Mali sme možnosť ovoňať a ochutnať z jeho medíku a bol naozaj VÝBORNÝ.

 

A ako sa dostal ku včelám?

Keď bol malý, ako my, venoval sa včelárstvu aj jeho ocino. Najskôr ho to vôbec nezaujalo a nechcel so včielkami pracovať. Dnes je však veľmi vďačný za všetky poznatky a skúsenosti, ktoré mu ocko odovzdal. A o včely sa teraz stará každodenne a s láskou.

 

Možno aj z nás budú včelári 🙂

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.