Zápis na školský rok 2020/2021   |  Viac informácií →

Včelár Jožko

Kniha Včelár Jožko je výnimočné dielo, ktoré napísala a nádherne ilustrovala Simona Čechová. Približuje včelárske remeslo, hovorí o význame včiel. Vďaka včelám včelár Jožko pochopí, aké nádherné je o niekoho sa starať.

Čudesný roj a úľ

Kniha začína príbehom o Jožkovi, ktorý žije vo svojej chalúpke úplne sám. V doline nežijú dokonca ani vtáčiky či zvieratká. Sú tu iba skaly. Jedného dňa sa však všetko úplne mení. Do Jožkovej chalúpky priletí čudesné čudo – roj včiel, ktoré si hľadajú svoj nový domov. Od tej chvíle už Jožko nie je sám. Postaví im úľ a každý deň sa o svoje nové susedky s láskou stará. Dolina ožije, vzduch zalieva sladká vôňa kvetín a Jožko je opäť šťastný.

Prečo je včielka najužitočnejší hmyz na planéte?

Najcennejšie sú preto, lebo opeľujú rastlinky. Vďaka tomu rastlinke alebo stromu narastú plody, napríklad jablká či jahody.

Už viete, prečo v Jožkovej krajine bolo pred príchodom včiel tak pusto?

Druhá časť knihy hovorí, čo by mal vedieť každý správny včelár. Dozviete sa čo je včelstvo, ako včela vyrába med, ako sa dostane med z úľa do pohárov a čo všetko potrebuje včelár mať vo svojej výbave.

Zaujímavosti od včelára Jožka

  • včeliu rodinu tvorí približne 60 000 včiel
  • v jednom úli žijú včielky robotnice, včelia kráľovná a trúdy
  • včielka robotnica žije iba 5 týždňov
  • za svoj život vystrieda až 6 povolaní – čistí úľ, kŕmi larvičky, kŕmi plod, stavia včelie obydlie, stráži a ochraňuje úľ, nosí do úľa peľ, nektár a vodu….pracovný list k včelím povolaniam nájdete tu: Vypracovala ho Živica, ktorá sa venuje zaujímavému projektu „mestské včely“
  • včelia kráľovná je v úli len jedna a žije najdlhšie, až 5 rokov
  • trúd je samček, ktorého včely robotnice vyháňajú na jeseň von, tam uhynie
  • na výrobu 1 pohára medu musia včielky obletieť až 1 milión kvetov. Dokážeš si predstaviť koľko to je?
  • Včielky sa rozprávajú pomocou tanca
  • dymák slúži na upokojenie včiel pri práci s úľom, dym včielkam dáva signál, že prišiel ich včelár
  • medomet je zariadenie určené na získavanie medu z včelích plástov. Tam sa rámiky točia ako na kolotoči a med vyteká von do vedierka.

Zahrajte sa s deťmi kvíz o včielkach, rozhodujte o správnosti rôznych výrokov a spoznávajte tajomstvá z včelieho úľa.

… Keď chceme niečo zmeniť k lepšiemu, dôležité je začať od seba… To je odkaz, ktorý kniha odovzdáva svojim malým čitateľom. Je vhodná pre deti od 3 rokov.

A čo môžeme pre včielky urobiť my?

Vysaďte si doma napríklad rajčiny, jahody, papriky, levanduľu, bazalku, tymián, mätu, šalvia či ovocné kry. Včielky obľubujú domáce druhy rastlín a stromov, ktoré dobre poznajú. Sú pre ne potrebným zdrojom nektáru a peľu.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.