V Semienkove …

Niekto múdry raz povedal, že sa učíme celý život … v tomto výroku je veľa pravdy. Niekedy to naše učenie ide prirodzenejšie, ľahko a niekedy sú to až životné výzvy, ktoré idú zdolávať ťažšie. Tak je to aj s trpezlivosťou. Trénujeme si ju.

Mamiiiiiiiii, kedy už pôjdeme? Mami, kedy to už bude? Mami, kedy príde ocko? Mami, kedy pôjdem opäť do škôlky, ku kamošom? Kedy? Kedy? Kedy? Kedy? Kedy?

Naši najmenší sú nedočkavci a trpezlivosti sa učia. U nich je trpezlivosť násobená záujmom. Iste ste ich už neraz pozorovali pri skladaní stavebnice s miniatúrnymi dielikmi, ktoré precízne a opatrne ukladali na seba. Udivujúce, však? Na mnohé veci však čakať nevedia, pretože nechcú… Neznamená to však, že nie sú empatickými bytosťami. Výskumy ukazujú, že už týždňový novorodenec plače intenzívnejšie, keď v blízkosti počuje plakať iného novorodenca. Batoľa sa zas svojim rodičom snaží porozumieť čo sa deje intenzívnejšími zvukmi, vždy keď vidí svojho rodiča posmutneného. U batoliat neskôr môžeme pozorovať, aj schopnosť pomôcť druhému. Keď vám niečo spadne, už 18 mesačné dieťa sa bez zaváhania zohne po spadnutý predmet a podá vám ho. Má snahu vám pomôcť.

Deti majú teda empatiu prirodzene v sebe, je len na nás do akej miery ju u nich rozvinieme. Aj v tejto oblasti platí, že dieťa sa najlepšie učí sledovaním a následným napodobňovaním. Ak sa v rodine o pocitoch rozpráva pozitívnych, takisto ako negatívnych a v situácií, ktorá sa odohrala sa venuje čas s prikladaním dôležitosti na prežívanie každého zúčastneného, učíme deti byť vnímavými k svojmu okoliu rovnako tak ako k sebe samému. Keď sa dieťa emocionálne znepokojuje kvôli druhému, empaticky vníma a teda je predpoklad, že z neho vyrastie človek, ktorý si bude vytvárať kvalitné vysoko hodnotné vzťahy s ľuďmi.

Vnímať môžete priamym prežívaním, ale aj sprostredkovane cez príbehy. V krátkych príbehoch o kamarátoch zo semienkového mestečka nájdete situácie, ktoré vám poskytnú priestor na diskusiu o pocitoch a prežívaní s deťmi.

Prajeme príjemne strávený čas V SEMIENKOVE. V prílohách sa dočítate o Semienkove a dobrodružstvách jeho obyvateľov.

Zdroje: https://eduworld.sk/cd/zuzana-granska/745/ako-sa-vyvija-u-dietata-empatia