Zápis na školský rok 2020/2021   |  Viac informácií →

Učenie pre život: Medovníky, Vianočné pozdravy, Autobusová zástavka

V uplynulých mesiacoch sa nám spolu s Lobelkáčmi podarilo niekoľkokrát vybehnúť do ulíc. V rámci projektu Škola mimo školy – učenie pre život sme spoznávali ako funguje skutočný život za hranicami našej Lobelky.

Autobusová zástavka a jej pravidlá

Počas slnečných jesenných dní sme navštívili autobusovú zastávku, zistili sme, ako funguje cestovný poriadok či pravidlá cestnej premávky a dopravné značky v praxi. Podarilo sa nám na chvíľku porozprávať sa so šoférom. Posilnili sme tak našu sebadôveru, odvahu komunikovať a pýtať sa.

Cesta za medovníkmi

V čase príprav na vianočné pečenie sme navštívili obchod a nakúpili všetko potrebné na medovníky. Predchádzala tomu poctivá príprava. Výber receptu, spísanie nákupného zoznamu,ingrediencií a potrebného množstva či samotné plánovanie trasy do obchodu.

Učili sme sa popri tom plánovať, nastavovať si ciele či určiť priority. Pri zostavovaní receptu aj vážiť múku, merať mlieko či počítať. Zistili sme, aká je príprava dôležitá. Aj vďaka nej sa veci uberajú tým správny smerom, a to nie len pri nákupe, ale najmä v skutočnom živote.

Samotná návšteva obchodu tak už bola pre nás malina. Navyše, na nič sme nezabudli. Pochopili sme, že za tovar musíme zaplatiť. Pri dôkladnom preratúvaní peňazí a výdavku sme rozvinuli diskusiu okolo témy financií, zaujímalo nás, odkiaľ sa tie peniaze v peňaženke vzali. Dotkli sme sa tak aj základov finančnej gramotnosti.

Posielali sme vianočné pozdravy

S vianočnými prípravami súviselo aj písanie vianočných pozdravov. Keď boli všetky vyrobené, podpísané a napísaná správna adresa doručenia, vydali sme sa na cestu. Bola už poriadna zima, no túžba poznať, ako funguje poštová služba nás zahriala.

Cestou sme nasávali vianočnú atmosféru, obdivovali vianočnú výzdobu. Z diaľky už bolo vidieť budovu so žltým nápisom POŠTA. Cieľ bol na dosah.
Početné otázky milo prekvapili pani poštárku:
Ako sa list dostane k mojej mamine, ockovi?
Nezablúdi?
Čo je to poštová známka?
Kde ju treba nalepiť?
Za to treba zaplatiť? Koľko?
Tu sa dáva aj pečiatka?

Pre nás všetkých to bolo dobrodružstvo. Zistili sme, že všetko musí mať premyslený systém. Precvičili sme si komunikáciu a hlavne videli, ako život reálne funguje. Už teraz sa tešíme na ďalšie výlety.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.