Tajomstvo rodu

Mamka, ocko, sestra, brat. To je rodina. A čo starký, starká a druhý starký a starká. A ešte prastarí rodičia. A takto by sme mohli pokračovať ďalej a ďalej. Vydáme sa na cestu za poznávaním života  našich predkov. Možno objavíme niečo, čo sa traduje z generácie na generáciu ako rodinný klenot. Tajný recept na buchty s lekvárom😊 ?

Zalistujte v rodinnom fotoalbume a vyberieme niekoľko fotografií z rôznych období vášho života. Pokúste sa ich chronologicky usporiadať. Môžete ich roztriediť podľa rôznych kritérií – škola, deti, na prázdninách u starých rodičov a pod. Deti vás určite zasypú zvedavými otázkami. Neváhajte, spomínajte a rozprávajte o vašom živote svojim deťom. Sú to výnimočné spoločné chvíle.

Možno natrafíte na niekoľko čiernobielych fotografií. Čo sa s nimi stalo? Prečo nie sú farebné? Pomocou zaujímavej aplikácie im môžete vrátiť farby späť. https://www.myheritage.sk/incolor

Detská kresba – moja rodina

Vyberte papiere farbičky a nechajte priestor vášmu dieťaťu. Možno vám vďaka nej prezradí niečo viac o svojom vnútri,  o tom, čo prežíva, ako vníma svoje okolie, aké má zážitky. Detská kresba je významným diagnostickým prostriedkom na spoznanie dieťaťa. Rovnako ako dieťa aj kresba sa vyvíja. Známi hlavonožci objavujúci sa okolo 3 roku života dieťaťa sa postupne menia na kompletnú ľudskú postavu  na konci predškolského veku. Má hlavu, trup, končatiny aj niekoľko detailov na tvári, vlasy a pod.

Kresbu môžete následne rozstrihať a z obrázkov predkov vytvoriť váš rodinný rodokmeň. Premýšľajte o zaujímavostiach vašej rodiny. Rodinná tradícia, tajný recept, výnimočné miesto v prírode, prezývka, čokoľvek. Vtiahnite dieťa do tajov vášho rodu.

Známa slovenská ilustrátorka Mária Neradová, autorka knihy Poďme objavovať Slovensko, počas tohto obdobia maľuje obrázky pre deti a rôzne iné „koronaaktivity“. Stiahnuť si ich môžete https://www.facebook.com/marianeradovaillos/

Zaujímavý je pracovný list, v ktorom je potrebné podľa niektorých spoločných znakov nájsť súrodencov. Veľa zábavy 😊

Viac aktivít o rodokmeni nájdete v priloženom dokumente.