Rolová hra

„Poďme sa zahrať na obchod“, berie Dorotka do rúk pokladňu a nákupný košík. „Ja budem predavačka a ty budeš nakupovať.“ Pri tohto týždňovej téme „Keď raz budem veľký“ priblížime význam námetovej hry.

Spolu s konštruktívnymi hrami patria k najpreferovanejším hrám v predškolskom veku. Slobodná, zaujímavá, rozmanitá a časovo neohraničená hra prináša radosť a má významný vplyv na všestranný rozvoj osobnosti dieťaťa.

Hra vždy prirodzene patrila k životu človeka. Dnes je však význam hier veľmi podceňovaní. Určite ste sa stretli so starým známym „veď sa len hrá“. Hra sa nepovažuje za aktivitu, ktorá by mohla viesť k učeniu. Opak je však pravdou.

Vplyv námetovej hry má rovnaký, ak nie vyšší vplyv na kognitívny rozvoj a pripravenosť dieťaťa na školu, než osvojovanie a precvičovanie vedomostí v riadených činnostiach. V námetovej hre sa odrážajú poznatky a vedomostí dieťaťa o jeho okolí, často odzrkadľujú situácie z reálneho života, činnosti a vzťahy dospelých. Dieťa má v námetovej hre možnosť tvorivo uplatňovať získané vedomosti, má možnosť riešiť rôzne problémové situácie, experimentovať, komunikovať, zažívať úspech/neúspech, konať samostatne a pod.

Námetová hra prináša:

• objavovanie a poznávanie seba,
  • podporuje sebavedomie, sebadôveru
  • umožňuje spoznávať reálny svet, poznávanie medziľudských vzťahov
  • podľa výberu rolí môžeme  získať cenné  informácie o dieťaťa
  • umožňuje zisťovanie a rozvíjanie vlastných schopností, záujmov, čo viem/neviem, dokážem/nedokážem
  • rozvíja reč a komunikáciu (umožňuje priebeh hry, vyjadrovanie pocitov)
  • rozvíja tvorivosť a fantáziu
  • podporovanie samostatnosti pri organizovaní
  • v slobodnej hre dokáže podať výkon, ktorý by pri riadenej činnosti odmietalo
  • poskytuje priestor, v ktorom sa môže slobodne pohybovať, ostať sám sebou,
  • pri hre môže prejavovať svoje myšlienky a pocity