reKOBERČEK

…mamiiiii a starká mi povedala, že mi ukáže, ako sa robí koberček zo starého trička. Taký ten, čo má pred dverami..

V čase mončičákov a tatier, kedy sme svoje detstvo trávili viac vonku s vetrom vo vlasoch, ako vnútri, sme svojimi ubehanými nôžkami stúpili na mäkký koberček pred dverami domu…

Bol to koberček, ktorý uhačkovala starká z vynosených tričiek. Vtedy sme si neuvedomovali, akú prospešnú činnosť vlastne naša starká robí. To, že uhačkovala, štrikovala alebo šila bolo vlastne úplne bežné. Zo starých tričiek vznikol koberček, zo starého svetra teplé papučky. Materiál, ktorý bol na tričko pôvodne použitý, dostal teda druhú šancu a naša starká ho vlastne recyklovala. Dnes, končia staré veci v koši. V tomto celom nás mierne zachraňujú kontajnery na oblečenie, ktoré nám dávajú aspoň malú nádej, že tá halda vyhodeného oblečenia sa ešte využije a niekomu poslúži.

Bohužiaľ dnes je trend, žiť konzumme. A naše deti nebudú žiť inak. Preto je dôležité ukázať im, ako žiť tak, aby sme žiť mali kde. Naučiť sa premýšľať pri nakupovaní. Pýtať sa či to naozaj potrebujeme a ako dlho to vieme využiť. Ukázať im, že existujú ekologické spôsoby recyklácie, ktoré nám vedia priniesť radosť a originálne veci, ktoré sa kúpiť nedajú.

Dnes sa už máloktorá mamina venuje hačkovaniu, štrikovaniu alebo tkaniu. Máme tu však NA ŠŤASTIE naše starké, ktoré prechovávajú múdra ich matiek a otcov, oni nám radi odovzdajú svoje zručnosti. Naučia nás a hlavne naše deti ručným prácam, ktoré naše pršteky nenechajú lenivými a v neposlednom rade nás naučia recyklovať.

Malý video návod na to, ako si urobiť reKOBERČEK si môžete pozrieť tu.

A ak sa vášmu zvedavčekovi rozšíria ženičky a začne sa pýtať, na koberčekovú minulosť, pár odpovedí na jeho otázky vám prinášame aj tu – ZÁZRAČNÉ KROSNÁ.