Zápis na školský rok 2020/2021   |  Viac informácií →

Príroda je mocný čarodej …

To, že príroda „čaruje“ sa jej naozaj nedá odoprieť. Má veľkú silu a keď jej my ľudia nebudeme škodiť, tak tú silu daruje aj nám.

Minulotýždňová výprava do lesa na huby sa nám kvôli nepriaznivému počasiu nepodarila, no Nezábudky sa nevzdali. Poctivo sa na výpravu pripravili. Huby pozorovali, krájali, opisovali a poznávali všetky ich druhy – jedlé, nejedlé a aj tie jedovaté. Preto sa až po dôkladnej príprave vydali do lesa s nabalenými atlasmi húb v ruksakoch a šikovnou aplikáciou.

Tip na aplikáciu : https://play.google.com/store/apps/details?id=bazinac.aplikacenahouby&hl=sk Samozrejme aplikáciu používajte vždy iba ako pomocníka a bystrú hlavičku pomocníčku, ale náš rozum a skúsenosti sú omnoho dôležitejšie a spoľahlivejšie.

Taká výprava na huby nás ale veľa naučila – samozrejme to, ako sa vhodne obliecť. To, ako sa orientovať v prírode (podľa slnka, machu a pod.). To, ako spolupracovať, pretože sme sa neraz navzájom potrebovali, napríklad dolu strmším kopcom, pri preskakovaní cez potok a v lesnej telocvični a … Nič nie je viac, ako vedieť pomôcť, ale aj o pomoc požiadať. To, ako pracovať s atlasom aj to ako huby triediť a zbierať.  A mnoho, mnoho ďalšieho a nič sme na to nepotrebovali, iba košík na huby a chuť ísť 😊

Ďatelinky pomedzi to neváhali a skúmali silu prírody v našich záhradách. „Zasadili“ si jabloň a poctivo sa o ňu starali. Vedeli, že keď každý pridá ruku k dielu, pôjde to jednoduchšie a rýchlejšie. Dary jesennej záhradky ale využívali aj inak a to na precvičenie prštekov pri stavaní JEŽKA PICHLIAČIKA. Jednoduché to nebolo, ale ich jemná motorika je tak precvičená, že to hravo zvládli a musíme všetci uznať, že sú na zjedenie 😊

Cítili ste ako to ale u nás v Lobelke rozvoniavalo?? Nebolo jednoduché odolať a to šikovní Lobelkáči pripravovali pochúťky svojim rodičom.

Nezábudky strúhali jabĺčka, miešali cestíčko, napĺňali košíčky a upiekli tak chutné jabĺčkové muffiny. K tomu nezabudli nápoj – šípkový čaj. Šípky ručne zbierané z voľnej prírody Závažnej Poruby. Umyté, usušené, nakrájané – hotovo. Príprava do raňajkárne splnená. Totižto Nezábudky nasledujúci deň otvárali prevádzku – raňajkáreň Lobelka (výber názvu bol na deťoch – odhlasované 12 hlasujúcich za Lobelku). Barový pultík, jesenná chutná ponuka – raňajky „take away“. Výmena rolí  – a rodičia naozaj poctivo prišli hladní a smädní a veríme, že tak aj neodišli 😀 

Ďatelinky „struhli“ štrúdľu a museli ju naozaj chrániť pred všetkými, lebo to bolo ďalšie voňavé pokušenie. Najskôr ale jabĺčka potrebovali naoberať a potom spracovať. Primiešali aj oriešky a vaľkali, rolovali, prepichovali, … Hotové nebíčko v papuľke.

Nezabudnime na to, že príroda nám tieto dary núka ako sezónne vitamíny. Opýtajte sa Ďateliniek na recept na ich jesenný koktejl. Zaručene vyženie bacile.

A čo Zvončeky? Tí sú v predstihu. Ak by ste potrebovali radu alebo pomoc s tlačením kapusty – zavolajte našim odborníkom. Tréning „na sucho“ vyšiel geniálne, takže sa nemáte čoho obávať.

Trénujú aj otužovanie a hry so snehom. Jedného dňa k Zvončekom prifúklo snehovú nádielku a nevedeli sa toho nabažiť 😊 Fijú, fijú, fijú – fúkali. Do prštekov zbierali a uvoľňovali aj rameno pri hádzaní snehu do diaľky. Vedeli ste, že aj toto patrí do prípravy na úchop predmetov a ceruzky? Závisí od toho dokonca aj samotné kreslenie, písanie a stopa po ceruzke. A pritom je to tak jednoduché a hravé.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.