Pozor, zákruta!

Komu názov tohto blogu pripomenul názov relácie vysielanej v slovenskom rozhlase v nedeľu dopoludní, tak pozor..- asi sa váš vek začína minimálne číslom 3, alebo už 4? Ale však nevadí… negatívne myšlienky, preč. Všimli ste si, že máme peknú jeseň 😀 ?

My sme si ju tiež všimli, je farebná, voňavá a miestami aj hmlistá. Tak rýchlo sa to všetko okolo nás mení, ešte včera tu bolo leto. Mení sa počasie, ale aj prostredie v ktorom žijeme.  Rýchlosť sa stala synonymom tejto doby… a tak nejak na škodu sme si ju všetci zvnútornili. Rýchlo žijeme, rýchlo sa presúvame, aby sme mohli rýchlo zažívať niečo iné, na inom mieste. Tento fakt už asi nezmeníme, čo však môžeme urobiť preto, aby sme na túto turbulentnú dobu pripravili aj našich najmenších? Máme to v rukách, … môžeme veľa. Možno stačí len začať odpovedať na ich otázky a dávať spoločným rozhovorom hĺbku. Všimnúť si ich objekty záujmu a venovať sa im, nájsť v hre prepojenia, vidieť čo všetko konkrétna vec ponúka.

Vedeli ste napríklad, že obyčajná hra s autíčkom vás privedie až k jednotkám dĺžky a spôsobom ich merania? Alebo že k vášmu dieťatku môže prísť dôležitá objednávka na stavebný materiál zo stavby neďaleko niekde v prostredí obývačky? Hra s autíčkami na vymyslenej alebo aj klasickej vami zakreslenej mape (ak si trúfate) sa môže stať vašim spoločným projektom. Veď pritom treba naplánovať toľko vecí, kde bude aká budova, križovatka, kruhový objazd a hlavne, kde budú všetky tie autá parkovať? Treba im miesta označiť, ako to urobíme? Použijeme autíčka z obchodu alebo si urobíme vlastné? A čo všetky ostatné stroje pohybujúce sa na ceste? Opýtajte sa toho najmenšieho člena rodiny, zaručene bude vedieť ako si s tým poradiť.

Ako sme už spomínali v témach je dôležitá hĺbka.., rozmer.., zanietenosť… netreba to skrátka vidieť len cez jeden rozmer 😊. Pozrite sa na to spolu trojrozmerne konštruujte, skladajte. Pridávajte vašim projektom 3D rozmer, veď sú to veľké a dôležité veci.

Pustite fantáziu a dozviete sa veľa. My sme napríklad pustili a z chuti sme sa pobavili… Viete, že medzi vymyslené dopravné prostriedky patria aj Aladinov lietajúci koberec, ježibabina metla alebo aj lietajúci cilinder Bobeka a Bobka? Premýšlali sme nad tým či aj oni sa pri svojej doprave museli riadiť nejakými dopravnými predpismi? Či potrebovali k riadeniu svojho „vozidla“ nejaký špeciálny preukaz, podobný tomu aký majú mamka s ockom.., predchádzali získaniu toho preukazu nejaké skúšky? Na toto nám dokonca nevedeli odpovedať ani v ozajstnej autoškole. Ale inak vedeli všetko! O dopravných značkách, pravidlách cestnej premávky, druhoch vozidiel.

Ak by sa vám po týchto nekonečných možnostiach predsa len málilo a chceli by ste to doma pretaviť do „ozajskej“ prípravy na školu, pokojne načrite aj do rozvoja grafomotoriky. Môžete to urobiť klasicky, kreslením nekonečných ciest po papieri,alebo trochu inak… kresliacimi autíčkami alebo ukladaním drobných potravín do svetiel „chlebíkového“ semafóru.

A nezabudnite, deti sa učia najmä pozorovaním. Preto majte na pamäti, že vás aj pri šoférovaní detailne sledujú. Určite ste sa už v ich správaní našli 😊. Ich oči sú obrazne povedané inteligentnými kamerami, ktoré vedia použiť nasnímané obrazy. A začína sa to veľmi skoro. Rodičia našich zvončekov o tom vedia svoje.