Zápis na školský rok 2020/2021   |  Viac informácií →

O počasí stručne? „Pršavo“ a „fučne“!

Hmmm, písanie blogu o počasí po týždni, v ktorom z oblohy lialo ako z krhly, nie je úplne jednoduché. Jednotvárne počasie, však našťastie nepredurčilo aj náš týždeň. Ten u nás jednotvárny nie je nikdy. Tento konkrétny bol veľmi milý, farebný, šikovný a múdry.

Milýdetskými prekonceptami o prírodných javoch v počasí. Farebný rôznorodosťou aktivít, ktoré táto téma priniesla. Šikovný v nekonečnej detskej predstavivosti a múdry v ich fantastických riešeniach.

  • Dážď ponúka priestor na oddych, prináša ticho a vie byť aj veľmi inšpiratívnym svojim zvukom a tiež jeho rôznorodou intenzitou. Preniesť na papier sa dá aj pomocou vatových tyčiniek pripevnených na rolku od toaletného papiera a už je len na tvorivosti detí, ako veľmi nimi zapršia celý výkres.
  • Fascinujúce sú aj kvapky, ktoré sa dajú maľovať na alobal namaľovaný na bielo a následne odtlačiť na papier. Zrátať dažďové kvapky je nemožné, avšak minimálne sa treba pokúsiť zrátať tie papierové.
  • Zaujímavou činnosťou je aj pozorovanie množstva zrážok v zrážkomeroch. Takéto pokusy prinášajú deťom konkrétne predstavy, ktoré sú pre nich ľahko uchopiteľné a vďaka ktorým získavajú nové vedomosti a zručnosti. – Koľko dielikov nám napršalo za včerajšok? – Koľko nám pribudlo dnes? – Koľko je to spolu? Kam sa všetok ten dážď tratí? Táto téma, tak ako aj mnohé iné, prináša stále nové a nové možnosti prepájania.
  • Od zrážkomeru sa veľmi ľahko dostaneme aj ku kolobehu vody. Nám sa k tejto téme na doplnenie informácií veľmi osvedčilo video O putujúcich kvapôčkach. https://www.youtube.com/watch?v=Zm_lqw4ui2M

Častý dážď je predzvesťou chladného obdobia a zimy. Zrážky sa tak z dažďových menia na snehové. Voda v oblakoch mrzne a dopadá na zem. Ľad je materiál, ktorému deti dokážu venovať pozornosť veľmi dlhú chvíľu. Veď je to animácia, ktorá sa odohráva na živo a to napríklad aj priamo na ich dlani. Roztápanie kocky ľadu a jej premena na vodu len teplom malej dlane, vnímaním detskými očami je to malý zázrak. Keď sa ešte k tomu pridá príbeh o zamrznutom legovom mestečku a záchrannej akcii, pri ktorej treba naplánovať ako a vlastne čím im pomôžeme, tak to je už doslova PROJEKT. U nás sa to začalo kladivom, pokračovalo teplým dychom, fénom (ktorým sa doma sušia vlásky, avšak u Jurka nie, tam majú  na to inú technológiu :-D) a nakoniec teplou vodou aj keď vyskúšali sme aj chladničku (deti tvrdili, že to okamžite na roztopenie zaberie 😊 ). Postavičky boli zachránené, misia splnená. Topenie sa dá využiť aj inak. My sme ho využili na maľovanie, ale aj na skvelý pokus s tvorením hmly.

Vietor sa tento týždeň s nami vôbec nemaznal. Ale viete čo? Dobre sa stalo, že sa tak stalo. Ako sa hovorí, raz zažiť je viac ako tisíckrát počuť. Cítiť ho vo vlasoch, vidieť ho v korunách stromov. Vie byť náš kamarát, ale vie sa aj poriadne rozhnevať a narobiť neplechu tak ako v rozprávkach z celého sveta https://www.youtube.com/watch?v=u011VieglFA . Táto rozprávka ponúka veľmi pekné umelecké spracovanie a tiež plodnú diskusiu s deťmi. Dramatickú výchovu deti milujú, v nej majú možnosť prejaviť svoju kreativitu a niekedy im na to stačí len jeden kus bieleho papiera z ktorého vie byť v jednej chvíli dáždnik a v druhej chvíli rybka. A čo tak to všetko odvysielať? Alebo zahlásiť predpoveď počasia? Krabica od mopu sa s trochou chuti a šikovnosti vie veľmi ľahko premeniť na televízor. Živé vysielanie prináša aj nervozitu a stres. My však vieme ako naň! Treba predsa použiť vietor v nás a poriadne ho rozdýchať.

Ale! Po každom daždi predsa vyjde slnko… a nám tiež vyšlo. Konkrétne v štvrtok. A vytiahlo nás von, zobrali sme si od neho vitamín D a dobrú náladu. Skúmali sme, ako sa cítime a tiež či je naše oblečenie rovnaké za každého počasia. Pokúsili sme sa ho aj chytiť a  ostrihať mu lúče, zatiaľ to ponímame iba tréningovo, inak sa ani nedá, veď ono je také krásne. Na chvíľu sa ním stala aj naša Zuzka.

Dobrou správou je, že sa pracuje na vylepšení počasia. Doviezli sme slnko na lanovke a super sme si pritom precvičili jemnú a hrubú motoriku. Zvončeky boli ešte usilovnejšie, tie sa snažili lepšie počasie dokonca vyrobiť zo slaného cesta. Veríme, že sa to podarilo, nech nám tá jeseň chutí viac.

Doteraz nám chutila trošku trpkejšie… nejak takto, ako keď zjete trnku (trpkú 😊)

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.