Zápis na školský rok 2020/2021   |  Viac informácií →

Nebojíme sa, lebo vieme, že bacile porazíme, pretože chceme!

Vírus, nakazenie, karanténa, rúška, choroba, lockdowny, obmedzenia ,… najviac skloňované slová týchto dní. Čo pre vás znamenalo slovíčko karanténa pred pol rokom a čo pre vás znamená dnes? Tieto slová sú bežnými aj pre našich najmenších. Popri tom všetkom plynie z toho aj nejaké pozitívum. Pýtate sa aké? Poznaním sa minimalizuje strach.

Strach z neznámeho vie byť veľmi nepríjemným, častokrát prinesie až priamo k nám to, čoho sa tak veľmi bojíme. Nechceme veci zľahčovať, to určite nie, chceme len povedať, že myseľ detí je v tomto celom to, čo nás všetkých môže inšpirovať. Oni sú vždy tu a teraz, hľadajú pozitíva aj v situáciách kde ich my vidíme len ťažko. To však neznamená, že nie sú smutní z toho, že nemohli ísť napríklad na oslavu Tomiho  narodenín…, oni z toho smutní sú, ale ten smútok v sebe držia len veľmi krátko. A to je SUPER, to je to, čo by sme sa od nich mohli naučiť. Aj pre nich je celé toto obdobie obmedzujúcim, ale zvykli si. Rúška si zakladajú hrdo, pretože mnohé z nich majú pre nich špeciálnu hodnotu, šila ich babinka, alebo má také iste ich dedulo. Nosia ich ako štít a cítia sa s nimi silnejšími, stávajú sa malými SUPERHRDINAMI v boji proti bacilom a vírusom)

Vieme, ako na tie potvory (rozumej bacile a vírusy) a to hneď v niekoľkých krokoch:

  1. Treba nám dobrý dáždnik! Hi hi, nie, nie robíme si srandu, aj keď na začiatku týždňa si to mnohí z nás mysleli 😀

Takže znova:

  • 1. Vírusové potvorky si z rúk zmývame vodou a mydlom. Skvelí tréning, ktorý deťom ukáže, že mydlo naozaj funguje je pokus s korením vo vode, kde korenie predstavuje špinu. Po namočení ukazováka do mydla a následne do vody z korením, všetku špinu odpudí. Mydlom idú skvelo dolu aj bacile na gumených rukaviciach. Táto aktivita sa u detí hodnotí stupňom obľúbenosti 1.
  • 2. Jeme zdravo a pomáhame tým sami sebe. Vieme, že vírusy sa radšej udomácnia v tele, ktoré nemá energiu s nimi bojovať. Fero s Maťom (obyvatelia zárubne u Ďateliniek :-D) o tom vedia svoje. Pri nich sme si precvičili kooperáciu, ale aj jemnú motoriku, pri strihaní potravín avšak aj „otravín“ z reklamných letákov. Naskladnenie vitamínu C v podobe kapusty v sude, tiež nie je márne. Ideme po vzore našich babičiek a vieme, že zatlačiť nôžkou ľadovú narezanú kapustu v súdku nie je len tak, chce to rytmus a správny prítlak. 

Zelenina chutí najviac vtedy, keď si z nej môžeme pripraviť niečo sami, pozornosť má vtedy u detí ten najvyšší level. Nikto sa predsa nechce porezať. Najväčšiu hodnotu má však radosť z ich úsilia premeneného na niečo, čo im zasýti bruško.

  • 3. Cvičíme, ale tiež nezabúdame relaxovať. Cvičenie je balzamom na telo , oddych zas balzamom pre dušu. A taká masáž pri relaxačnej hudbe, dokáže dostať do kľudu aj tých najmenších. Kruhové pohyby masážnou loptičkou po chrbátiku kamaráta, skvelo rozcvičia zápästie a štipcový úchop pri ukladaní ryže do voňavých vrecúšok zas jemnú motoriku.
  • 4. Vyfúkame vírusom ich zámer, pretože vieme fúkať nos! A kto nevie, vie minimálne to, ako sa to dá trénovať – fúkanie jednou nosnou dierkou, potom druhou, aby sme mohli vyvinúť správny tlak. Fúkanie do bublifiku najskôr klasicky nosom potom to skúsiť ústami a tak ďalej. Fúkať zvládnu aj tí najmenší a to napr. do balóna upevneného na slamke.  Bonusom je pridanie veselej básničky O nádche od Daniela Heviera a prepojenie  s predčitateľskou gramotnosťou a vizuomotorikou. Nádcha v básničke sa totiž nevie naučiť písmenká. Tie sa dajú nielen písať a vyslovovať ako hlásky, ale dajú sa ja vytrhávať z papiera.
  • 5. Prijímame vitamín D v podobe slniečka, ktoré sa na nás usmieva z oblohy a spestruje nám už aj tak príjemne farebné dni.

Milá povinnosť na záver: Radi by sme sa poďakovali všetkým vám – našim rodičom, vďaka Vám, už máme nakúpené pomôcky pre detičky na detskom oddelení.

My sme sa rozhodli v rámci nášho projektu DOBROdružstvo tiež pomôcť, niekomu, kto neodmysliteľne patrí k jeseni, pretože vtedy ho vidno najviac – JE TO JEŽKO. Ježko je tvor zákonom chránený, ale v jesenných mesiacch potrebuje pomoc od nás ľudí. Pokiaľ zbadáte ježka a je menší ako mango, žiaľ neprežije zimu. V záchranných staniaciach sa však o nich dobre postarajú a pomôžu im. My sa o ježkov nemáme možosť postarať, ale rozhodli sme sa zistiť, čo papá a nakúpiť mu jedlo. Poslali sme balík pomoci do Záchranej stanice v Zázrivej. Veríme, že „ježkovci“ sa potešia či si pochutia, aby doplnili silu na prežitie zimy .

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.