Zápis na školský rok 2020/2021   |  Viac informácií →

Na lúke po starom

Z buriny hrkálka, z trávy píšťalka a z lienky rosnička, ktorá predpovedá počasie. Spomienky na detstvo sú nádherné. Radosť z obyčajných jednoduchých vecí a schopnosť využiť všetko, čo príroda ponúka. Vytvára priestor na hranie, ponúka obživu, lieči. V dnešnom svete sme akoby zabudli to, čo naši predkovia vedeli už dávno. 

Počas prechádzky na lúke zbadala Dorotka v tráve lienku. S nadšením sadala na zem a snažila sa ju chytiť do dlane. „Zem je ešte studená, môžeš prechladnúť. Keď je v mesiaci písmenko R, na zem nesadaj.“ Tak zvykli hovorievať naše staré mami. S Dorotkou sme zistili, že máj je prvý a august posledný mesiac v roku, kedy podľa starovekej múdrosti môžeme sedieť na zemi.

„Lienka, lienka, aké bude zajtra počasie?,pýtala som sa lienky. Dorotka so záujmom sledovala, čo urobím. „Opatrne polož lienku na špičku prsta a opýtaj sa, aké bude počasie. Ak vyletí k oblohe, bude pekne. Ak ostane sedieť, pravdepodobne bude pršať. „

Či má lienka takúto výnimočnú vlastnosť nikto naozaj nevie.

So zvedavosťou sme počítali, koľko čiernych bodiek má lienka na červenom kabátiku-krovkách. Prezrádzajú o lienke to, čo máloktorá dáma hovorí nahlas – jej vek.

Vedeli ste? Keď lienka cíti nebezpečenstvo padá na zem a robí sa mŕtvou.

Lúka bola plná chrobákov a nádherne voňala. Pri pohľade na drobné biele kvietky a zelené srdiečka sa mi vynorila ďalšia spomienka na detstvo. To je Pastierska kapsička. Pamätám si ju vďaka jej jemnému zvuku. Ak sa natrhnú srdiečka, ktoré vyrastajú na stonke, otočia sa hore nohami a zatrasieme, ozve sa z nich zvuk ako z hrkálky.

Popri hrabaní sena sme sa často hrávali s tým, čo ponúkala príroda. Pískali sme na tráve, vili vence z púpavy či hrali súboj so skorocelom…

„To muselo byť úžasné. Ešte mi niečo prezraď…“

Toto pandemické obdobie je v niečom výnimočné.  Prináša čas. Čas na pravé prežívanie prítomného okamihu, na sebapoznanie. Obyčajné veci sú zrazu akési iné, také výnimočné. Dokonca aj obyčajná prechádzka jarnou lúkou…

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.