Zápis na školský rok 2020/2021   |  Viac informácií →

Mapa tela

Z čoho sa skladá naše telo tak, ako ho vidíme? To je predsa jednoduché …

Hlava, ramená, kolená, palce, oči, uši, ústa, nos ... Každý z nás to predsa pozná. Skúsme sa ale na to pozrieť trošku z „iného súdka“.

A tak pekne poporiadku:

Vyrobme si MAPU TELA. Ide to hravo a zábavne. Skús nájsť na tele lakeť, potom pravé zápästie. Nestačí však ukazovať! Priliepame názvy tela priamo na určené miesto. V skupinke si užijete veľa zábavy a ak to chcete skúsiť doma vo dvojici, zoberte si na pomoc zrkadlo, bude zaručene zábavným spoločníkom. Nielenže si takto overíme či všetko ovládame, ale často sa dostaneme k menej spomínaným častiam, oživíme tak slovnú zásobu a identifikujeme niektoré písmená. Názvy vytlieskavame na slabiky, určujeme prvú a poslednú hlásku alebo hľadáme identické písmená. 

Je naše telo ako STROJ? Funguje a je pre nás záhadou. Čo všetko potrebuje, aby fungovalo? Vodu, vzduch, pohyb,…  Všetko preňho zabezpečujeme my. Je potrebné sa oň postarať. Keď zabolí, signalizuje nám, že nám niečo chýba, prípadne sa niečo pokazilo alebo nás pred poruchou (chorobou) varuje vopred. Telíčko sme precvičili, aby náš chrbátik pevne držal a chodidlá, aby nás pevne nosili. Po správnych cvikoch sme sa hneď cítili lepšie. Takého zocelené telo zobrazia aj SOCHÁRI.

Pripravme si plastelínu a šup. Naše pršteky sa môžu pustiť do práce, precíznej práce. Vytvárame stavbu tela, tvarujeme a ohýbame. Jemnej motorike dáme trošku zabrať a je to.

Inak vedeli ste, že slovo REFLEX neznamená len reflexný prvok, ktorý svieti v tme? My sme skúmali ďalej a zistili sme, že naše telo má reflexy, ktoré nás chránia pred nebezpečnými situáciami. A dokonca aj reflex sa dá trénovať a aj v trojici. Dvojica sa postaví oproti sebe, medzi seba na zem položte ľubovoľný predmet. Tretí hráč vyslovuje časti tela, ktorých sa následne na svojom tele dotýkate, keď ale povie názov predmetu – úlohou je čo najskôr ho chytiť a zdvihnúť na hlavu. Pozor, sústredíme sa!

Okom kriminalistu a detektíva …

Naše telo je jedinečné, o tom niet pochýb a preto nás dokážu vypátrať na základe našich odtlačkov prstov. Vyzerajú ako bludiská. Na čo slúžia mimo vystopovania? Vraj na ľahšie uchopovanie predmetov. Odtlačte si doma prstíky a porovnajte či nájdete aspoň jeden pár rovnakých.  To telo je ale umelec.

SuperKOŽA toho ale dokáže omnoho viac. Ukázala nám to v komixe. Čo to je?  Skúsme vytvoriť anketu. My sme zobrali nahrávací prístroj a pýtali sme sa:)

Predsa sme to rozlúskali 😊A vďaka nemu sme zistili, že koža je našim ochranným štítom pred vetrom, slnkom, mrazom,… . Bojuje s bacilmi, dokáže sa naťahovať tak, ako to potrebujeme mi, rastie s nami a mnoho ďalšieho.

Zrkadielko, zrkadielko, povedz že mi …

… akú farbu očiek mám? Mám vlnité či rovné vlásky? Blond, tmavé či ryšavé? A ako sa to všetko deje? Čo sú to gény? Aká Katka, taká mamka. Aký otec, taký syn. Aj po našich génoch v našom tele sme pátrali 😉

A naše Zvončeky testovali, čo naše telíčko zvládne. Zdolávali vysoké prekážky,  preliezali cez tunel, masírovali a precvičovali chodidlá. testovali flexibilitu kože pri grimasách 🙂

Dokonca bruško potešili svojou pripravenou ovocnou desiatou. Krájanie jabĺčok nie je len tak, no Zvončeky si môžete už požičať do kuchyne ako skvelých pomocníkov.

Farbičky jesene sa maľovali prstami a rukami. Naša chodba žiari farbami 🙂

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.