Zápis na školský rok 2020/2021   |  Viac informácií →

Kroch, kroch, kroch ja nie som hroch

  Na dvore u hospodára by nemalo chýbať prasiatko. O prasiatkach sa často hovorí, že sú špinavé a smrdia. Radi sa váľajú v blate, to je pravda, vtedy nevyzerajú najkrajšie. Mne samej nie sú prasiatka úplne nasympatickejšie. Chcela som sa však o nich dozvedieť viac, aby som to mohla našim Lobelkáčom priblížiť. Doteraz som vedela o nich len veľmi málo a to pritom šunkou a slaninkou nepohrdnem.  

  Prasiatka kvičia a krochkajú, potrebujú aj veľa miesta a okolo seba veľmi neudržujú poriadok, preto je celkom náročné takéto zvieratká chovať a starať sa o ne. Viete prečo sa prasiatka spokojne váľajú v blate? Nie je to len tak z nudy či pre zábavu, je to preto, lebo prasiatkam býva veľmi teplo, no schopnosť potiť sa nemajú. Takýmto spôsobom sa snažia schladiť sa. Sú to ale všežravé párnokopytníky, ktoré naozaj nepohrdnú ničím. Veľkú radosť im ale urobíte niečím sladkým. (Psst, ale to mám s prasiatkom spoločné aj ja. Potešili by ste ma tým rovnako.)

Ich zrak nie je tak vyvinutý ako u človeka, avšak čuch a hmat majú o to dokonalejší. Svoj rypák dokážu zúžitkovať najmä pri preberaní potravy. Je citlivejší, než naše brušká prstov. Rypákom dokáže nielen hrabať ale ak vytriediť pomiešané kamienky s kúskami sušienok a ani náhodou sa im nestane, že by si do kamienku zahryzli. Ľudia však využívajú prasce aj na pátracie činnosti a to najmä na vyhľadávanie vzácnych húb -hľuzoviek. Vedia si tak dobre privyrobiť a tak im stojí za to vycvičiť si prasiatko.

Uverili by ste, že prasce dokážu ovládať počítač? Mnohí to neverili, no je to tak. Je jasné, že by nedokázali „surfovať“ na internete, ale popýtať si potravu na prídel si vedia so svojim počítačovým obojkom. Presne vedia, na čo funguje. Prasiatka dokonca v inteligencii konkurujú aj psom. Sú o kúsok inteligentnejšie než tvory, ktoré pomáhajú vyhľadávať ľudí v horách, strážia naše dvory a pomáhajú slabozrakým a to už je dosť, čo povedať!

Neverila by som, že o prasiatkach sa toho toľko dá narozprávať … a veru, vedela by som ešte niečo pridať. Kto však bude mať chuť  dozvedieť sa viac,  prikladáme materiál, v ktorom je zachytených ešte niekoľko zaujímavostí a nabáda na prasiatkovské aktivity. Pokojne si špáradlá alebo spoznajte s prasiatkom hodnotu peňazí …

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.