Zápis na školský rok 2020/2021   |  Viac informácií →

Geniálne gény

Ako by bolo možné sa s deťmi rozprávať o génoch? Vieme deťom objasniť niečo, čo nie je viditeľné a hmatateľné? Niečo, čo sa ukrýva v nás?

Nie všetko je tak náročné, ako sa na prvý pohľad zdá. Pokiaľ máme zdravé oči, dokážeme vidieť medzi nami ľuďmi to, čo máme rovnaké a aj to, čím sa odlišujeme. Skúsme sa teda na to pozrieť takto …

My ľudia sme všetci rovnakí a predsa sme iní. Máme dve oči, uši, ruky, nohy, máme nos a ústa či pupok. Tak je ľudské telo stavané. Ale ako vieme, že zo všetkých dievčat, ktoré v škôlke máme je práve jedna Anežka, druhá Emka, Zairi či Lianka? Tak isto predsa vieme rozlíšiť chlapcov. Je to rým, že sa niečím vždy odlišujeme.

Za všetko môžu GÉNY

A čo to tie gény sú? Nevidíme ich, nepočujeme, nenahmatáme a predsa ich máme. Už vidíme len ich prácu.

Väčšinou pomáha, keď deťom prirovnáme aj to nehmotné k niečomu, s čím majú skúsenosť. Naše telo a jeho DNA vieme prirovnať k plánu domu a tak sa dopracujeme k bunkám a génom, veľmi jednoducho. Pomôcť si môžete aj našim materiálom, ktorý nabáda, ako na to.

Kniha génov

Deti si prácu svojich génov môžu ľahko zaznamenať. Stačí niekoľko papierov, farbičky a ide sa na to. Vytvoriť si môžu knihu génov. Do rámikov si môžu zakresliť oko a vymaľovať dúhovku podľa vlastnej farby očí a vydať sa na pátranie. Ich úlohou bude zistiť, od koho sa k nemu dostala tajná správa – či od maminy, alebo ocka. Zistenie si môžu zakresliť hneď vedľa rámčeka. Takto môžu pokračovať s farbou pokožky, vlasov a pod. Možno objavia aj nové zvláštnosti ako umiestnenie znamienok či malé pehy na tvári.

Ruku hore alebo Baví sa celá rodina

Zapojiť sa do toho ale môžete všetci. Práve teraz, v tomto období trávime spoločne viac času ako rodina. Vytvorte si tabuľku s menami a s otázkami a zisťujte, čo všetko máte s rodinnými príslušníkmi spoločné. Možno sa dozviete niečo, čo ste netušili. Ruku hore, ak …

  • Si šteklivý …
  • Máš kučeravé vlasy …
  • Si pravák ..

Celkom jednoducho s deťmi precestujeme horskú dráhu DNA. Ak by sme ju však rozplietli do jednej šnúry v našom tele, siahala by k Slnku a späť viac ako trikrát.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.