Zápis na školský rok 2020/2021   |  Viac informácií →

Cesty k domčeku na okraji mesta …

…áno, presne tie, ktoré vedú k nášmu domčeku, ktorý je plný detí 😊 Detí, ktoré sú prirodzene zvedavé a čo ste si už určite všimli, odpozorujú všetko aj to, čo by sme nechceli, aby si všimli. Napríklad, že si v aute nezapneme pás, lebo „nestíhame, ideme len kúsok, zabudli sme, my to stihneme a pod.“. Ale dieťa vie, že keď si sadá do auta, má svoju sedačku, vždy je rodičom starostlivo pripútané, pretože to je ich poklad <3  Občas ale deti protestujú a aj práve preto, že si všimnú, že rodič sa „zabudne“ zapnúť. A čo s tým?

Bezpečnostné pásy v akcii

O tom, načo sú nám bezpečnostné pásy sme s deťmi vedeli debatiť dlho, ale poznáme to, lepšie raz vidieť, než 100krát počuť. Vypočuli sme si príbeh o neposednom Adamkovi, ktorý síce rád chodil na výlety, ale nemal rád pásy a nechcel sa zapínať. Premenili sme naše surové vajíčka na Adamkov, ktorí cestovali na výlet. Jeden sa zapol druhý nie, avšak, čo nikto nechcel, auto nabúralo. Naše nepripútané vajíčko Adamko sa poškodilo, no pripútané vajíčko nie. Overovali sme či naše predpoklady boli správne a boli sme skutočne v napätí, čo sa stane. Ak by ste nevedeli v prípade nehody ako konať, Ďatelinky vám poradia, hravo ovládajú všetky dôležité čísla.

Častokrát neobľúbenou alebo vecou navyše sú pre naše poklady aj reflexné vesty. Načo slúžia, veď oblečení sme dobre?!

Na farebné podložky bolo úlohou detí poukladať predmety rovnakých farieb. Overovali či predmety bolo dostatočne vidieť. Žiaľ, nebolo a v prítmí to bolo omnoho náročnejšie. Vtedy na scénu nastúpili reflexné prvky a reflexné vesty a tiež „šoféri“ s baterkami v ruke, ktorý osvecovali chodcov a cyklistov v premávke. A zrazu …. „woooow“ Lobelkáči sa neprestali udivovať, ako svietia a vraj je to čarovné. Niektorí dokonca nosili vestičky po celý deň 😊

A takto nám to šlo aj s dopravnými značkami. Áno už vieme, že riadia dopravu a je potrebné ich dodržiavať, pretože by bol na vestách chaos a samá nehoda. Čo ale znamenajú? Je slepá ulica naozaj nevidiaca? Šli sme si to overiť a na jej konci sa nenachádzala ani cesta vpravo, vľavo a ani ďalej dopredu. Zistili sme, že na takejto ulici končí aj vodovodné potrubie a preto je ho potrebné raz za čas odkaliť, to všetko nám ukázali páni, ktorí sa o vodu starajú.

Čo ale všetky značky a značenia ukazujú sme si vyskúšali aj v praxi, pretože sme sa prihlásili do „AUTOŠKôLKY“. Našou úlohou bolo zdolať dopravný kvíz a praktickú skúšku počas nášho „CYKLO DŇA“. Naštartovali sme predovšetkým svoje nohy, na hlavu sme nasadili prilby a rozpohybovali sme odrážadlá, kolobežky a bicykle. Ale pozor!  Hneď sme sa tak stali účastníkmi premávky. Po pravej či po ľavej strane? Dávame prednosť. Rukou dávame znamenie, pretože odbočujeme. A je to! Sme právoplatní účastníci premávky a naše vodičské preukazy sa už pripravujú …

Nezabudli sme ani precvičiť pršteky pri tvorení chutných dopravných prostriedkov z ovocia, ktoré sa nám potom celé zmestili do bruška. Matematické predstavy sú so značkami hračka, pretože každá má svoj tvar 😊

A keďže na konci zvoní zvonček aj naše Zvončeky zacinkajú na záver. Na prechádzkach pozorne sledujú a spoznávajú okolie. Kontrolujú, čo sa deje na stavbe a sú uchvátení veľkými strojmi. Pravidelne zdolávajú náročné prekážky priamo v herničke. Ale aby im bolo veselo, Mariannka , Esterka a Jakubko si založili kapelu a veselo svojim divákom vyhrávajú na gitare.

Bim – bam.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.