Babka bylinkárka

Aj u vás to bolo tak, že stará mama alebo babka vždy našla ten správny liečik na boľavé bruško či teplotu a nádchu? Zázračné bylinkové čajíky či inhalácie vždy pomáhajú a nie je tomu inak ani dnes, alebo áno?

Zmenilo sa len toľko, že sme začali menej využívať to, čo príroda ponúka, čo nám častokrát kladie popod nohy. A aj menej tradovali tieto „staré múdrosti“. Mnohí z nás obdivujú starých rodičov pre ich pracovitosť, praktickosť a schopnosť využiť všetko, čo majú k dispozícii a nemrhať tak ničím. Sú pre nás prejavom pokory a je len žiadúce inšpirovať sa ich skúsenosťami.

My sme tiež spomínali našich starých rodičov celý týždeň, určite sa im aj čkalo 😊 Akí sú? Čo nás všetko naučili? Čo sme naučili my ich? Čo sme po nich zdedili a čo máme spoločné? A ako je vlastne možné, že starý ocko nie je ten bradatý šedivý rozprávkový deduško o paličke? Naše debaty boli dlhé a očká všetkých pritom tak krásne žiarili. Skúsili sme si vytvoriť našich starkých aj z lístia a pridať do toho tú správnu emóciu 😊 Vôbec to nebolo jednoduché. Luca: „ Jooj, ale ja naozaj neviem, ako mám urobiť vlasy mojej babke. Ona ich má také brčkavé.“ a nakoniec sám perfektne prišiel na spôsob. Dievčatám neunikol zmysel pre detail a pavinič pôsobil ako nádherné perlové náušnice. Posúďte sami.

Listy ponúkajú nespočetne veľa možností. Presvedčili sa o tom aj naše Zvončeky. Varili ste už z lístia? My áno! Naberali, miešali, chytali, pridávali, cedili ... a pri tom perfektne precvičili pršteky a štipcový úchop.

Od listov k lístkom a kvetom sme – prešli voňavým svetom. Bylinky, tam je tá ukrytá sila. Do varenia, na čajík, na obklady, do sirupu, len tak pre vôňu, … Múdrosti nazbierané skúsenosťami od starších sme zúžitkovali a s Ďatelinkami sme vytvorili skutočne voňavý herbár. A nielen to, už vieme, že s mätou nás bruško bolieť nebude a šalvia sa zas popasuje s bolesťou hrdielka. Materina dúška nám poslúžila na skvelý sirupček a tak už aj preventívne vieme konať.

Nezábudky boli nazbierať levanduľu v našej záhradke a uvarili skvelý čaj, ktorý upokojuje, odháňa stres a aj podporuje trávenie. Podelili sa s ním veľmi radi. Odporúčajú však aj levanduľový kúpeľ alebo obklad na unavené nohy. Skúmali popritom, akú farbu bude mať, keď sa čaj vylúhuje.

Bylinkám sme ale nenechali „dýchať“ . Ďatelinky aj Nezábudky v týchto  náročnejších časoch, kedy si potrebujeme dávať pozor na čistotu povrchov a najmä našich rúk, vyrobili bylinkové mydielka našim starkým, aby ich obchádzali všetky vírusy. Popri tom sledovali fyzikálne vlastnosti rôznych hmôt,miešali, strúhali, napĺňali,…

Malý – VEĽKÝ čin

Ďatelinky a Nezábudky si veľmi obľúbili konať a oceniť dobré skutky. Ďatelinky pre radosť vytvorili svojim starkým malý darček, po ktorom srdiečko „zapiští“. Nezábudky zrealizovali objednávku cez internetový obchod. Nie len takú hocijakú, ale objednávku výtvarných pomôcok pre detičky do nemocnice za peniažky, ktoré zarobili na farmárskych trhoch. Veríme, že sa potešia a my im tak rozfarbíme každý deň  v nemocnici. A to samozrejme nie je všetko. Robiť radosť a pomáhať nás teší a to aj medzi sebou.

Každý deň si prečítame aj krásny príbeh z príjemného projektu https://www.detskycin.sk/.

Zvončeky si rozvoňali priestory nielen bylinkami – vytvorili si jesennú voňavú ovocnú výzdobu. Jabĺčková girlanda nielen pochutí a zasýti, ale aj prevonia a vycibrí našu trpezlivosť pri navliekaní.

Želáme všetkým Vám, aby aj v tomto čase ste mali dôvod na úsmev, dôvod zaspievať si alebo zapískať veselú pesničku či zatancovať si, ako naše Zvončeky.

A komu je chladno alebo má rad papučkovú kultúru, máme preňho aj papučkový tanec 😉 Ale o tom viac v Nezábudkách.