Zápis na školský rok 2020/2021   |  Viac informácií →

Učíme sa doma

Články kategórie Učíme sa doma
22.11. 2020

Čo sa ukrýva pod kožou … ?

… Nezábudky zisťovali  šiframi. Odhaľovali prvé písmenká predmetov a obrázkov a zistili, že sa pustia do skúmania ohybných svalov a pevných kostí. Nevynechali ani zuby, pretože ako možno viete, zuby sú najtvrdšie kosti ľudského tela alebo ako by Alžbetka povedala „najhrubší sval na tele je zub“ 😀  Ale to má svoj vlastný príbeh.   Svaly, čo vďaka nimi dokážeme?  Kedy...

15.11. 2020

Cez zmysly k zmyslu alebo vidím, cítim, počuJEM

Niekto múdry raz kedysi dávno povedal, že všetkého veľmi podstatného je na svete 5. Máme 5 prstov na ruke, 5 zmyslových orgánov na tvári, 5  druhov chutí.  A to, že zmyslové orgány sú pre nás veľmi dôležité, o tom nemusíme vôbec pochybovať.  Pomáhajú nám spoznávať svet, pre deti sú informačným kanálom, zdrojom poznania. Detské oči sú fascinujúce…, nielen preto,...

8.11. 2020

Mapa tela

Z čoho sa skladá naše telo tak, ako ho vidíme? To je predsa jednoduché … Hlava, ramená, kolená, palce, oči, uši, ústa, nos ... Každý z nás to predsa pozná. Skúsme sa ale na to pozrieť trošku z „iného súdka“. A tak pekne poporiadku: Vyrobme si MAPU TELA. Ide to hravo a zábavne. Skús nájsť na tele lakeť, potom pravé zápästie. Nestačí...

22.5. 2020

Včelár Jožko

Kniha Včelár Jožko je výnimočné dielo, ktoré napísala a nádherne ilustrovala Simona Čechová. Približuje včelárske remeslo, hovorí o význame včiel. Vďaka včelám včelár Jožko pochopí, aké nádherné je o niekoho sa starať. Čudesný roj a úľ Kniha začína príbehom o Jožkovi, ktorý žije vo svojej chalúpke úplne sám. V doline nežijú dokonca ani vtáčiky či zvieratká. Sú tu iba skaly. Jedného dňa...

21.5. 2020

reKOBERČEK

…mamiiiii a starká mi povedala, že mi ukáže, ako sa robí koberček zo starého trička. Taký ten, čo má pred dverami.. V čase mončičákov a tatier, kedy sme svoje detstvo trávili viac vonku s vetrom vo vlasoch, ako vnútri, sme svojimi ubehanými nôžkami stúpili na mäkký koberček pred dverami domu… Bol to koberček, ktorý uhačkovala starká z vynosených tričiek. Vtedy sme...

14.5. 2020

Nakupovanie s deťmi bez trucu a hnevu? Skúste to HRAvo!

Hrajú sa vaše deti rady na obchod? Je to pre nich miesto plné záhad. Nakupujte s nimi doma, odhaľte záhady tohto miesta a naozajstné nakupovanie môže byť hračka a zábava zároveň 😊 Pri hre na obchod sa deti pripravujú na reálne situácie. Osvojujú si model predavačky, ktorá komunikuje so zákazníkmi, počíta peniažky. Spoznávajú najmä model zákazníka, ktorý tovar vyberá a zaplatí. Vžite...

13.5. 2020

Autobus

Cestovanie autobusom pre deti už dnes nie je samozrejmosťou, dnes na cestovanie rodina využíva skôr osobnú dopravu. Avšak určite sa Vám nedá prehliadnuť, ten pokrik plný obdivu, keď sa im nejaký autobus dostane do zorného poľa:“MAMIIIIII, OCIIIIIII, AHAAA TAMMM JE AUTOBUUUUUS“. Je pre deti lákadlom, skoro rovnako tak, ako báger, kamión, traktor. Medzi iným ich na autobuse, fascinuje...

12.5. 2020

Rolová hra

„Poďme sa zahrať na obchod“, berie Dorotka do rúk pokladňu a nákupný košík. „Ja budem predavačka a ty budeš nakupovať.“ Pri tohto týždňovej téme „Keď raz budem veľký“ priblížime význam námetovej hry. Spolu s konštruktívnymi hrami patria k najpreferovanejším hrám v predškolskom veku. Slobodná, zaujímavá, rozmanitá a časovo neohraničená hra prináša radosť a má významný vplyv na všestranný rozvoj osobnosti dieťaťa. Hra vždy prirodzene patrila...

12.5. 2020

Zmrzlináreň

Malinová, jahodová, čučoriedková. Vitajte v našej zmrzlinárni. Začnite s plánom. Premýšľajte, čo taká zmrzlináreň potrebuje – pokladňu, kornútky, cenník, naberačky, predavačku ... Nechajte priestor detskej a možno i tej vašej fantázii. Vyrobte zmrzlináreň podľa vašich predstáv. Už samotná prípravná fáza je zábava. Svoj plán môžete nakresliť. Vymyslite tajný recept na zmrzlinu. Aké budú hlavné prísady vo vašej zmrzline? Tá naša...

6.5. 2020

Geniálne gény

Ako by bolo možné sa s deťmi rozprávať o génoch? Vieme deťom objasniť niečo, čo nie je viditeľné a hmatateľné? Niečo, čo sa ukrýva v nás? Nie všetko je tak náročné, ako sa na prvý pohľad zdá. Pokiaľ máme zdravé oči, dokážeme vidieť medzi nami ľuďmi to, čo máme rovnaké a aj to, čím sa odlišujeme. Skúsme sa teda na to pozrieť...