Zápis na školský rok 2020/2021   |  Viac informácií →

Učenie pre život

Články kategórie Učenie pre život
1.11. 2020

Nebojíme sa, lebo vieme, že bacile porazíme, pretože chceme!

Vírus, nakazenie, karanténa, rúška, choroba, lockdowny, obmedzenia ,… najviac skloňované slová týchto dní. Čo pre vás znamenalo slovíčko karanténa pred pol rokom a čo pre vás znamená dnes? Tieto slová sú bežnými aj pre našich najmenších. Popri tom všetkom plynie z toho aj nejaké pozitívum. Pýtate sa aké? Poznaním sa minimalizuje strach. Strach z neznámeho vie byť veľmi...

25.10. 2020

Babka bylinkárka

Aj u vás to bolo tak, že stará mama alebo babka vždy našla ten správny liečik na boľavé bruško či teplotu a nádchu? Zázračné bylinkové čajíky či inhalácie vždy pomáhajú a nie je tomu inak ani dnes, alebo áno? Zmenilo sa len toľko, že sme začali menej využívať to, čo príroda ponúka, čo nám častokrát kladie popod nohy. A aj...

18.10. 2020

O počasí stručne? „Pršavo“ a „fučne“!

Hmmm, písanie blogu o počasí po týždni, v ktorom z oblohy lialo ako z krhly, nie je úplne jednoduché. Jednotvárne počasie, však našťastie nepredurčilo aj náš týždeň. Ten u nás jednotvárny nie je nikdy. Tento konkrétny bol veľmi milý, farebný, šikovný a múdry. Milý – detskými prekonceptami o prírodných javoch v počasí. Farebný – rôznorodosťou aktivít, ktoré táto téma priniesla. Šikovný – v nekonečnej detskej...

11.10. 2020

Príroda je mocný čarodej …

To, že príroda „čaruje“ sa jej naozaj nedá odoprieť. Má veľkú silu a keď jej my ľudia nebudeme škodiť, tak tú silu daruje aj nám. Minulotýždňová výprava do lesa na huby sa nám kvôli nepriaznivému počasiu nepodarila, no Nezábudky sa nevzdali. Poctivo sa na výpravu pripravili. Huby pozorovali, krájali, opisovali a poznávali všetky ich druhy – jedlé, nejedlé a aj tie...

27.9. 2020

Cesty k domčeku na okraji mesta …

…áno, presne tie, ktoré vedú k nášmu domčeku, ktorý je plný detí 😊 Detí, ktoré sú prirodzene zvedavé a čo ste si už určite všimli, odpozorujú všetko aj to, čo by sme nechceli, aby si všimli. Napríklad, že si v aute nezapneme pás, lebo „nestíhame, ideme len kúsok, zabudli sme, my to stihneme a pod.“. Ale dieťa vie, že...

20.9. 2020

Pozor, zákruta!

Komu názov tohto blogu pripomenul názov relácie vysielanej v slovenskom rozhlase v nedeľu dopoludní, tak pozor..- asi sa váš vek začína minimálne číslom 3, alebo už 4? Ale však nevadí… negatívne myšlienky, preč. Všimli ste si, že máme peknú jeseň 😀 ? My sme si ju tiež všimli, je farebná, voňavá a miestami aj hmlistá. Tak rýchlo sa...

13.9. 2020

Tik-tak

„Ocko a kedy pôjdeme k starej mame?“ pýtala sa Hanička. „Ešte sa dve noci vyspinkáš a pôjdeme.“ odpovedal ocino. Poznáte to, keď vaši najmenší odratúvajú noci do nejakej významnej udalosti? Alebo … „Mamííí, ja už chcem ísť von.“ hovorí Miško. „Daj mi ešte chvíľočku, doumývam riad a ideme.“ povedala mamina. Koľko je to ale chvíľočku? Chvíľka väčšinou vyzerá u každého inak...

6.9. 2020

Nielen na konci zvoní zvonec!

… konce predurčujú nové začiatky. Detský vek sprevádza veľmi veľa konco-začiatkov, odlúčenie od mamky pri nastúpení do jasličiek, do škôlky, školy. Nakoľko nikto nevie úplne predpokladať, čo nový začiatok prinesie, cítime sa pri začínaní neisto až rozpačito a to rovnako tak my, ako aj deti. Klamali by sme, keby sme tvrdili, že nástup do škôlky je veselým milníkom v živote....

27.8. 2020

S batôžkom po Liptove

„Ako vieme, že sme tiež turisti?“ opýtala sa Zuzka detí. „Veď, ale to je ľahké,“,odpovedala Alžbetka…, „máme predsa na chrbte batôžky a na nohách turistické topánky, takže nimi sme!“ Nebolo to však iba o topánkach, ktoré sme samozrejme museli mať pevné, aby nás šťastlivo doniesli na miesto a potom domov. Nie vždy bol ten terén totiž ľahký a počasie tiež nie...

24.8. 2020

A kto napíše bodku?

Príbehy majú svoje začiatky, zápletky aj konce. Deň, čo deň každý z nás, pridá do svojho príbehu pár stránok. Deti majú stránky svojich detských čias plné krásnych farebných ilustrácií, veselých nápisov a len kde tu sa objavenou malou čiernou machuľou zlej skúsenosti, ktorú ale vzápätí strieda stránka s usmiatym slniečkom. Deti venujú zlým zážitkom podstatne menej času, ako my...