Zápis na školský rok 2020/2021   |  Viac informácií →

Škola mimo školy

Články kategórie Škola mimo školy
27.9. 2020

Cesty k domčeku na okraji mesta …

…áno, presne tie, ktoré vedú k nášmu domčeku, ktorý je plný detí 😊 Detí, ktoré sú prirodzene zvedavé a čo ste si už určite všimli, odpozorujú všetko aj to, čo by sme nechceli, aby si všimli. Napríklad, že si v aute nezapneme pás, lebo „nestíhame, ideme len kúsok, zabudli sme, my to stihneme a pod.“. Ale dieťa vie, že...

20.9. 2020

Pozor, zákruta!

Komu názov tohto blogu pripomenul názov relácie vysielanej v slovenskom rozhlase v nedeľu dopoludní, tak pozor..- asi sa váš vek začína minimálne číslom 3, alebo už 4? Ale však nevadí… negatívne myšlienky, preč. Všimli ste si, že máme peknú jeseň 😀 ? My sme si ju tiež všimli, je farebná, voňavá a miestami aj hmlistá. Tak rýchlo sa...

13.9. 2020

Tik-tak

„Ocko a kedy pôjdeme k starej mame?“ pýtala sa Hanička. „Ešte sa dve noci vyspinkáš a pôjdeme.“ odpovedal ocino. Poznáte to, keď vaši najmenší odratúvajú noci do nejakej významnej udalosti? Alebo … „Mamííí, ja už chcem ísť von.“ hovorí Miško. „Daj mi ešte chvíľočku, doumývam riad a ideme.“ povedala mamina. Koľko je to ale chvíľočku? Chvíľka väčšinou vyzerá u každého inak...

6.9. 2020

Nielen na konci zvoní zvonec!

… konce predurčujú nové začiatky. Detský vek sprevádza veľmi veľa konco-začiatkov, odlúčenie od mamky pri nastúpení do jasličiek, do škôlky, školy. Nakoľko nikto nevie úplne predpokladať, čo nový začiatok prinesie, cítime sa pri začínaní neisto až rozpačito a to rovnako tak my, ako aj deti. Klamali by sme, keby sme tvrdili, že nástup do škôlky je veselým milníkom v živote....

27.8. 2020

S batôžkom po Liptove

„Ako vieme, že sme tiež turisti?“ opýtala sa Zuzka detí. „Veď, ale to je ľahké,“,odpovedala Alžbetka…, „máme predsa na chrbte batôžky a na nohách turistické topánky, takže nimi sme!“ Nebolo to však iba o topánkach, ktoré sme samozrejme museli mať pevné, aby nás šťastlivo doniesli na miesto a potom domov. Nie vždy bol ten terén totiž ľahký a počasie tiež nie...

24.8. 2020

A kto napíše bodku?

Príbehy majú svoje začiatky, zápletky aj konce. Deň, čo deň každý z nás, pridá do svojho príbehu pár stránok. Deti majú stránky svojich detských čias plné krásnych farebných ilustrácií, veselých nápisov a len kde tu sa objavenou malou čiernou machuľou zlej skúsenosti, ktorú ale vzápätí strieda stránka s usmiatym slniečkom. Deti venujú zlým zážitkom podstatne menej času, ako my...

emócie
16.8. 2020

Srdiečka rôznych odtieňov

„Chlapi neplačú, tak prestaň!“ detský plač však neprestával. Pochopiteľne. Keby sa tak smútok dal odčarovať mávnutím čarovného prútika alebo slovíčkom prestaň, to by bola paráda! My však vieme, že tak to nejde. Keď sa tak nad tým zamyslíme, je to vlastne nezmyselná požiadavka, niečo ako poslať Marušku v zime na jahody. Prečo ju potom dávame deťom? Je...

9.8. 2020

Usilovné kamarátky

„Máš na nose peľ.“ hovorí maminka Mirke . „Pe- čo? Čo to mám mami??“ Jemnulililinký obvykle žltý prášok nám ostane na nose, keď privoniame ku kvietku celkom blízko. Ako sa tam dostal a prečo sa na kvietku ukrýva? Pozreli sme sa na to s Lobelkáčmi bližšie … Bzzz… Bzzzzzučia včielky všade navôkol. „Čo to tu robia, veď budú celé zaprášené...

2.8. 2020

Dovolenka na Liptove

Máte radi Liptov?  My veľmi ! … Je to miesto takmer neobmedzených možností, to asi s nami súhlasíte. Ale ako ich najlepšie poznať a spoznať? Neváhať, zbaliť ruksak a ísť. Ísť pešo, na aute, autobuse, vlaku, bicykli … Poklady, ktoré tu máme si treba vážiť. Vydali sa preto Ďatelinky za pondelka smer Liptovský Ján. Podľa mapky premysleli plán trasy. Postupne...

26.7. 2020

ZAVÁRA-nie u nás v LOBELKE skôr ZAVÁRA-áno

„Mamiiiii prosím si chlebík s lekvárikom, ale tým červenučkým od starkej!“ Deti vedia, že najvoňavejší a najchutnejší lekvárik, je ten lekvárik od starkej. Má extra pridanú hodnotu, pretože je z jej rúk. Neobsahuje žiadne zbytočné veci, len s láskou vypestované ovocie a cukor. Je v ňom vôňa slnka a tiež májového dažďa. Má príchuť prázdnin u starkej s džavotajúcimi deťmi v pozadí. Prázdniny u starkej sa...