Zápis na školský rok 2020/2021   |  Viac informácií →

Pár riadkov ku kávičke

Články kategórie Pár riadkov ku kávičke
emócie
16.8. 2020

Srdiečka rôznych odtieňov

„Chlapi neplačú, tak prestaň!“ detský plač však neprestával. Pochopiteľne. Keby sa tak smútok dal odčarovať mávnutím čarovného prútika alebo slovíčkom prestaň, to by bola paráda! My však vieme, že tak to nejde. Keď sa tak nad tým zamyslíme, je to vlastne nezmyselná požiadavka, niečo ako poslať Marušku v zime na jahody. Prečo ju potom dávame deťom? Je...

2.8. 2020

Dovolenka na Liptove

Máte radi Liptov?  My veľmi ! … Je to miesto takmer neobmedzených možností, to asi s nami súhlasíte. Ale ako ich najlepšie poznať a spoznať? Neváhať, zbaliť ruksak a ísť. Ísť pešo, na aute, autobuse, vlaku, bicykli … Poklady, ktoré tu máme si treba vážiť. Vydali sa preto Ďatelinky za pondelka smer Liptovský Ján. Podľa mapky premysleli plán trasy. Postupne...

19.7. 2020

Leto pod holým nebom

Vonku je všetko iné..  vonku je svet! Otvorený priestor nekonečných možností… možností učiť sa a to tým najprirodzenejším spôsobom – spoznávaním objektov záujmu.  Len si spomeňte, koľko krát ste už videli deti ako fascinovane pozerajú na slimáka, ktorý sa takmer nehýbal? Áno, vy by ste pritom pozorovaní zaspali… (však povedzme si pravdu, všetko málo dynamické nás „dospelákov“...

7.7. 2020

Rešpektovať a byť rešpektovaný

Je rešpektujúca komunikácia v živote dôležitá? Postrádali ste ju v tom svojom? Chceli by ste sa dozvedieť, čo je podstatou rešpektujúcej komunikácie? Prinášame Vám pár slov o ceste k takejto komunikácii a prístupu od pani PaedDr. & Mgr. Ivany Gallvej, PhD , ktorá je psychologičkou a psychoanalytickou terapeutkou. Východiská rešpektujúceho prístupu som využívala vo svojej práci veľmi intenzívne, hlavne keď som pracovala...

14.5. 2020

Nakupovanie s deťmi bez trucu a hnevu? Skúste to HRAvo!

Hrajú sa vaše deti rady na obchod? Je to pre nich miesto plné záhad. Nakupujte s nimi doma, odhaľte záhady tohto miesta a naozajstné nakupovanie môže byť hračka a zábava zároveň 😊 Pri hre na obchod sa deti pripravujú na reálne situácie. Osvojujú si model predavačky, ktorá komunikuje so zákazníkmi, počíta peniažky. Spoznávajú najmä model zákazníka, ktorý tovar vyberá a zaplatí. Vžite...

23.4. 2020

Na lúke po starom

Z buriny hrkálka, z trávy píšťalka a z lienky rosnička, ktorá predpovedá počasie. Spomienky na detstvo sú nádherné. Radosť z obyčajných jednoduchých vecí a schopnosť využiť všetko, čo príroda ponúka. Vytvára priestor na hranie, ponúka obživu, lieči. V dnešnom svete sme akoby zabudli to, čo naši predkovia vedeli už dávno.  Počas prechádzky na lúke zbadala Dorotka v tráve lienku. S nadšením sadala na zem a snažila sa ju...

22.4. 2020

Príbeh zo Semienkova 1

Pohodlne sa usaďte a začítajte sa do príbehu o Semienkove … „Ach jaj… ako rada by som teraz spokojne sedela v zemi a čakala na svoj ROZPUK“,… zavzdychala si sediac na priedomí Cibulinka. „Stará mama hovorila, že všetci z nášho semienkového mestečka raz zažijú svoju chvíľku slávy, ale ja som zatiaľ o ničom takom v našom mestečku nepočula. „Hej Cibulinka, čo tam toľko dumeš?“ Kričal...

21.4. 2020

V Semienkove …

Niekto múdry raz povedal, že sa učíme celý život … v tomto výroku je veľa pravdy. Niekedy to naše učenie ide prirodzenejšie, ľahko a niekedy sú to až životné výzvy, ktoré idú zdolávať ťažšie. Tak je to aj s trpezlivosťou. Trénujeme si ju.  „Mamiiiiiiiii, kedy už pôjdeme? Mami, kedy to už bude? Mami, kedy príde ocko? Mami, kedy...

20.3. 2020

Po krokoch k pokroku

Dnes, keď som namierila kurzor na červený telefónik na ukončenie Skype hovoru s našimi milými Lobelkáčmi, som pocítila hrdosť veľkých rozmerov… …je to vôbec možné, že sú takí múdri a šikovní už v tomto veku? Je vôbec možné, že majú tak veľký rozhľad? Koľko ma už toho naučili?! Neraz som sa pri novej téme toho toľko od nich dozvedela. Tie...

3.1. 2019

7 Návykov – Zrkadlová cesta do Týnca

Posledná lyžička polievky na 10x.. obehla som 1,5 stola a z druhej strany stretám Aďku, ktorá v škôlkárskom polobehu zbiera taniere. Z dverí na nás už pozerajú kufre a tašky. Je to tu, ide sa.. AK TO OVŠEM STIHNEME! … Naša cesta sa, ale takmer veľmi rýchlo skončila, nakoľko sme v rozhovore, ktorý mal pauzu len na nádychy celkom zabudli v Žiline prestúpiť ....