Zápis na školský rok 2020/2021   |  Viac informácií →

Malým krokom k veľkým veciam

Články kategórie Malým krokom k veľkým veciam
21.5. 2020

reKOBERČEK

…mamiiiii a starká mi povedala, že mi ukáže, ako sa robí koberček zo starého trička. Taký ten, čo má pred dverami.. V čase mončičákov a tatier, kedy sme svoje detstvo trávili viac vonku s vetrom vo vlasoch, ako vnútri, sme svojimi ubehanými nôžkami stúpili na mäkký koberček pred dverami domu… Bol to koberček, ktorý uhačkovala starká z vynosených tričiek. Vtedy sme...

6.5. 2020

Geniálne gény

Ako by bolo možné sa s deťmi rozprávať o génoch? Vieme deťom objasniť niečo, čo nie je viditeľné a hmatateľné? Niečo, čo sa ukrýva v nás? Nie všetko je tak náročné, ako sa na prvý pohľad zdá. Pokiaľ máme zdravé oči, dokážeme vidieť medzi nami ľuďmi to, čo máme rovnaké a aj to, čím sa odlišujeme. Skúsme sa teda na to pozrieť...

5.5. 2020

Málo nás, málo nás …

Dnes, keď má väčšina z nás okolo seba doma veľa priestoru, zabúdame byť spolu. Máme sa veľmi dobre a žijeme komfortný život, ktorý však nie je pre nás vzácny, je samozrejmosťou. Komfort nás však rozmaznal natoľko, že sme začali svoju pozornosť upriamovať na seba. Sledujeme si svoje ciele a zabúdame na ciele spoločné. Deti nás však pozorujú, preberajú vzory a následne...

4.5. 2020

Tajomstvo rodu

Mamka, ocko, sestra, brat. To je rodina. A čo starký, starká a druhý starký a starká. A ešte prastarí rodičia. A takto by sme mohli pokračovať ďalej a ďalej. Vydáme sa na cestu za poznávaním života  našich predkov. Možno objavíme niečo, čo sa traduje z generácie na generáciu ako rodinný klenot. Tajný recept na buchty s lekvárom😊 ? Zalistujte v rodinnom fotoalbume a vyberieme niekoľko fotografií z rôznych období vášho...

30.4. 2020

Kroch, kroch, kroch ja nie som hroch

  Na dvore u hospodára by nemalo chýbať prasiatko. O prasiatkach sa často hovorí, že sú špinavé a smrdia. Radi sa váľajú v blate, to je pravda, vtedy nevyzerajú najkrajšie. Mne samej nie sú prasiatka úplne nasympatickejšie. Chcela som sa však o nich dozvedieť viac, aby som to mohla našim Lobelkáčom priblížiť. Doteraz som vedela o nich len veľmi málo a to...

29.4. 2020

Húsky, húsky, poďte domov

Keď som bola malé dievčatko,  bála som sa prejsť cez lúku, na ktorej sa pásli husi. Pôsobili hrozivo, keď začali mávať svojimi veľkými krídlami, útočným postojom a do toho hlasno sipeli a gágali. Starká mi stále hovorievala, „Neboj sa ich, oni len syčia, ale pokiaľ ich priamo neohrozíš neublížia ti.“ Dedinské luky boli kedysi dávno plné husí. Chovali...

28.4. 2020

Zo života jednej sliepky

To ticho, tá nádherná vôňa trávy a rozkvitnutých stromov. Všetko sa krásne zelená. Vrčanie traktora a rozmanité zvuky hospodárskych zvierat. Milujem túto atmosféru, ktorú dedina ponúka. Vyrástla som tu. Nikdy pred tým som to však takto nevnímala. Uvedomujem si to počas bicyklovania po ulici. Žijeme v meste, často však trávime čas u starkej na dvore. Spolu s deťmi si tieto chvíle užívame....

27.4. 2020

Kódovanie vajíčok a šťastná sliepka

Na prvý pohľad rovnaké a pritom tak odlišné. Kódované vajíčka. Šifry, ktoré odkrývajú tajomstvo ukryté v škrupinke. Vajíčka dokážu o živote sliepok prezradiť naozaj veľa.  Už samotný kód prezrádza, z akej farmy vajíčka pochádzajú, aká sliepočka ich zniesla, čím sa živila, aké sú kvalitné a pod. Veľkosť či farba škrupiny zas  odhalí vek či farbu jej peria. Prezrádzajú či sliepka, ktorá...

23.4. 2020

Na lúke po starom

Z buriny hrkálka, z trávy píšťalka a z lienky rosnička, ktorá predpovedá počasie. Spomienky na detstvo sú nádherné. Radosť z obyčajných jednoduchých vecí a schopnosť využiť všetko, čo príroda ponúka. Vytvára priestor na hranie, ponúka obživu, lieči. V dnešnom svete sme akoby zabudli to, čo naši predkovia vedeli už dávno.  Počas prechádzky na lúke zbadala Dorotka v tráve lienku. S nadšením sadala na zem a snažila sa ju...

23.4. 2020

Semienková pošta

Ako semienka sadíme? Kto ich sadí? … Lobelkáči presne poznajú postup, ako semienko zasadí človek a čo je preň nevyhnutné. Vedia tiež, že keď je obdobie sucha/bez dažďa, záhradku treba polievať a tá sa im za to odvďačí. Ako to ale funguje vo voľnej prírode? Aj do prírody niekto chodí sadiť stromčeky, púpavy, sedmokrásky a pod. ? Semienka majú SUPERSCHOPNOSTI,...