Zápis na školský rok 2019/2020   |  Viac informácií →

7 Návykov – Zrkadlová cesta do Týnca

Posledná lyžička polievky na 10x.. obehla som 1,5 stola a z druhej strany stretám Aďku, ktorá v škôlkárskom polobehu zbiera taniere. Z dverí na nás už pozerajú kufre a tašky. Je to tu, ide sa.. AK TO OVŠEM STIHNEME!

… Naša cesta sa, ale takmer veľmi rýchlo skončila, nakoľko sme v rozhovore, ktorý mal pauzu len na nádychy celkom zabudli v Žiline prestúpiť . Nič zvláštne, len také typické naše. Celkovo sa nám toto cestovateľské „šťastie“ prenieslo do celej cesty. Pražská stanica bola pre nás ako bludisko v kukurici, z ktorého nám nepomohla ani pracovníčka Českých dráh, nakoľko nás poslala na nesprávny vlak, z ktorého sme vystúpili na poslednú chvíľu. Celý čas nás, ale psychicky podporoval lektor, ktorý nás v sms-ke oslovoval ako STATEČNÉ CESTOVATEĽKY a trpezlivo nás čakal až do nášho neskorého príchodu. Čarovnú atmosféru mestečka umocňoval sneh, ktorý vo veľkých vločkách dopadal na zem a naše stopy spolu z našim starým JA mizli pod vrstvami snehu. Nie je to klišé, skôr je to pre mňa zaujímavé zistenie. Zistenie, že na základe dobre položených otázok, človek dokáže spoznať sám seba a nielen to, zistí v čom je skvelý, na čom môže u seba stavať, a tiež ako svoj potenciál môže využiť, v osobnom aj v pracovnom živote.

Obrázok 1 : materiály na stole, môžeme začať objavovať

Deň začal zoznámením s ostatnými účastníkmi, ktorí boli (po mojej krátkej dedukcii) naladení rovnako ako my… pochopiteľne, práve preto sme sa tam stretli. Mierne rozpaky nám ľahko pomohol prekonať lektor, ktorý si nás rýchlo získal svojim priateľským a profesionálnym prístupom. Profesionálny prístup bolo cítiť počas celej doby školenia. Materiály, ktoré sme dostali hneď prvý deň boli precízne prepracované. Bolo nám jasné, že za ich výrobou sa skrýva veľa práce a práve tým u nás nadobudli na ešte väčšej hodnote. Na viacerých školeniach získate materiály, no z osobnej skúsenosti viem, že ich možno využijete len v priebehu diania toho konkrétneho školenia. Často sa vraciam k príručke, ktorá bola súčasťou balíka, najmä preto lebo sú v nej moje vlastné myšlienky, vtedajšie cítenia, vlastné predsavzatia.

Najzaujímavejšia na tom celom je však skutočnosť objavovania stále nových zistení v NÁVYKOCH a v PRINCÍPOCH. Ako život plynie, prináša nám mnoho situácií, v ktorých sme nútení meniť svoje doterajšie názory a postoje. Vďaka týmto udalostiam či už sú pozitívne či negatívne rastieme a posúvame sa vpred. Príručka, ktorú som spomenula už vyššie je skvelá v tom, že na tie zmeny máte dostatok priestoru, v podstate Vám pomôže upratovať a triediť si myšlienky. Počas celého školenia sme pracovali aj s kartami 7 Návykov, ktoré sme dostali. Lektor nám pri každom návyku dal priestor na to, aby sme ho pochopili, zvnútornili si ho a následne sme si mohli vyskúšať, aké to bude keď ho budeme používať. Pre mňa bol nezabudnuteľným zistením fakt, čo všetko dokáže spoločný tím, keď pracuje s rovnakým naladením a teda v rámci synergie.

Lektor nám dal inštrukcie, ktoré zneli nasledovne: mali sme v päťčlenných skupinách postaviť čo najvyššiu vežu, z toho čo máme na stole… V skutku jednoduchá úloha, až na to, že na druhýkrát bol výsledok oveľa lepší. Úspech spočíval v plánovaní a vo využití potenciálu každého jedného člena. Na zvládnutie úlohy sme totiž dostali čas, aj na premyslenie stratégie. Všetci sme vedeli, čo budeme robiť a vedeli sme aj to, že to urobíme najlepšie, pretože každému z nás úloha presne sedela. Spoločne sme dosiahli oveľa lepší výsledok ako prvýkrát, kde sme nemali na naplánovanie a rozdelenie úloh žiadny čas. Videli sme, no zároveň sme dostali možnosť získať reálnu skúsenosť v tom, že náš život môže byť používaním 7 Návykov skutočne efektívnych ľudí oveľa kvalitnejším.

Obrázok č.2 využitie 6teho návyku: Vytvárajte synergiu

Obrázok č.3 : Strom 7 Návykov

7 NÁVYKOV Vám prinesie množstvo zdokonalení v rôznych oblastiach života. Okrem iného Vám pomôže zlepšiť existujúce vzťahy, budovať nové a naučí vás ako sa o ne starať. Krásnym príkladom je aj spolupráca Lobelky s Franklin Covey v zastúpení s Ondrom Bártom. Spolu sa nám podarilo vytvoriť si vzťah, ktorý dokázal počas svojej existencie skvelú vec. Spoločne sa nám totiž podarilo naplánovať JEDINEČNÝ SEMINÁR OSOBNÉHO ROZVOJA pre ľudí zo základných aj materských škôl, OPIERAJÚCI SA O BESTSELLER S.R.COVEYHO. Osobne sa veľmi teším tejto našej spolupráci. Viem, že prinesie do školského systému veľa, v podobe zhmotnených myšlienok správne nabudených účastníkov seminára. Verím, že zúčastnení si okrem nových poznatkov a návykov odnesú aj veľa pozitívnej energie a chuti realizovať zmeny. Či už v ich osobnom alebo pracovnom živote.

Sebarozvoj nám totiž nikdy nedovolí zaspať na vavrínoch a vďaka nemu dokážeme byť v živote úspešnými.

Oficiálnu pozvánku na jedinečný seminár osobného rozvoja pre ľudí zo základných aj materských škôl, opierajúci sa o bestseller S.R.COVEYHO, ktorý bude rozdelený do dvoch častí  a sa uskutoční v dňoch 3.-4.5.19 a 24.-25.5.2019 nájdete tu na stiahnutie (pdf):

7 návykov skutočne efektívnych ľudí